داستان حیرت آور موفقیت فیل نایت

فیل نایت

خواندن این مطلب

12 دقیقه

زمان میبرد!

داستان حیرت آور موفقیت فیل نایت

فیل نایت، بنیانگذار شرکت نایکی، در یک خانواده کوچک و صمیمی بزرگ شد. پدرش ناشر مجله “اُرگان ژورنال” بود. او دوران کودکی خوبی داشت و در رفاه بزرگ شد. بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان، وارد دانشگاه اُرگان شد و سپس برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد بازرگانی به دانشگاه استنفورد رفت. پس از اتمام تحصیلات دانشگاه، یک سال در ارتش آمریکا خدمت کرد. پس از بازگشت به شهر اُرگان، به عقیده ها و آرزوهایش درباره آینده خود فکر می کرد.

علاقه ی فیل نایت به ورزش

علاقه ی فیل نایت به ورزش

فیل نایت عاشق ورزش بود. او به دنبال تبدیل شدن به یک ورزشکار حرفه ای و دریافت مدال بود. اولین تجربه ی نایت در این مورد، وقتی مربی تیم بیسبال در سال اول دبیرستانش او را از تیم اخراج کرد، بود. این تجربه نشان داد که نه همه آدم ها مانند او هستند و نه همه او را قبول می کنند.

پس از آن، مادر نایت به او پیشنهاد داد که به جای تسلیم شدن، در رشته ی دیگری فعالیت کند. نایت تصمیم گرفت به ورزش دو و میدانی بپردازد. این تجربه بزرگ در زندگی او و حتی در دنیای ورزشکاران شکل گرفت. او فهمید که می تواند پیروز شود و هیچ کس نمی تواند این امکان را از او بگیرد.

ایده ی فروش کفش فیل نایت

ایده ی فروش کفش فیل نایت

پس از بازگشت به خانه، فیل درباره آینده اش نگران بود. او به نظر می رسید که از هنگام فارغ التحصیلی از دبیرستان در یک وضعیت نامعلوم قرار گرفته و در سن ۲۴ سالگی هنوز نمی دانست چه کاری را باید در آینده انجام دهد. اما در حالی که در این تردید بود، یک ایده به ذهنش خطور کرد؛ کسب و کار فروش کفش!

فیل تصمیم گرفت که یک فروشگاه کفش راه‌اندازی کند. او فکر می کرد که با انجام این کار، همچنان می تواند در عرصه ورزش فعالیت کند و در عین حال یک شغل داشته باشد که به جای اینکه اجباری باشد، برایش لذت بخش و هیجان‌انگیز باشد.

فیل تصمیم گرفت برای اجرای ایده اش به ژاپن سفر کند، اما مشکل مالی داشت و نمی توانست خودش را تامین کند. بنابراین، تنها گزینه ای که پیش رو داشت، درخواست کمک مالی از پدرش بود. علاوه بر ایده فروش کفش و سفر به ژاپن، فیل خواستار گشت و گذار در کشورهای مختلف بود تا با فرهنگ های متفاوت و زبان های مختلف آشنا شود و هویت خود را پیدا کند.

رویای او از یک سفر بزرگ، غذا خوردن در بهترین رستوران ها یا اقامت در هتل های لوکس نبود. وی در واقع می خواست در تعامل با مردم جهان، با تفاوت ها و تنوع فرهنگی، خود را شکوفا کند.

او می دانست که پدرش همواره به رویای سفر به این مناطق علاقه مند بوده است، بنابراین تصمیم گرفت با پدرش درباره ایده اش صحبت کند. با توضیحات قاطع و ریسمان‌کشی زیاد، توانست رضایت پدرش را جلب کند.

فیل نایت

موضوع پایان نامه دانشگاه نایت چه بود؟

نایت، یک دانشجوی رشته کارشناسی ارشد بازرگانی در دانشگاه استنفورد بود. واحدهای درسی آخرین ترم او شامل سمیناری درباره کارآفرینی بود. هر دانشجو موضوعی را بر اساس علاقه خود انتخاب می کرد.

نایت به ورزش علاقه مند بود و از آنجا که پرسش مطرح شده بود، به نظر می رسید که او به دنبال موضوعی مرتبط با ورزش می باشد. اما واقعیت این بود که نایت علاقه مند به موضوع کفش بود. با علاقه ای که به تحقیق درباره کفش و روش های کسب درآمد از آن داشت، نایت شروع کرد. در طول زمان، علاقه اش به این موضوع بیشتر شد. نایت متوجه شد که در بازار آمریکا جایی برای کفش های آمریکایی وجود ندارد. بلکه برندهای آلمانی مثل آدیداس در این بازار حاکم هستند.

نایت پیش بینی کرد که فقط ژاپنی ها قادر به رقابت با برندهای آلمانی و ورود به این بازار خواهند بود. روز ارایه سمینار رسید و نایت در حالی که همکلاسی هایش هیچ علاقه ای به این موضوع نشان ندادند، آماده بود. اگرچه دفتر سمینار برای مدتی بسته شد، اما نایت همچنان منتظر فرصت مناسب برای پیشروی در این زمینه بود.

همسفر فیل نایت

نایت برای سفر بزرگی که تصمیم گرفته بود برود هفته ها وقت برای برنامه ریزی و مطالعه گذاشت. اما نایت دوست نداشت تنها سفر کند و به دنبال یک همسفر بود که در طول مسیر با او همراهی کند. اولین گزینه ای که به ذهن فیل رسید، کارتر بود که همکلاسی دانشگاهش بود. کارتر هم مثل نایت، عاشق ورزش بود و یک ستاره بسکتبال در دانشگاهش بود.

وقتی فیل به کارتر درباره سفرش گفت، کارتر بسیار هیجان زده شد و در لحظه پذیرفت. اما به دلیل اینکه کارتر هنوز در سن نوجوانی بود و درآمد زیادی نداشت، باید از پدر و مادرش قرض می گرفت. در نهایت، آنها تصمیم گرفتند این مشکل را نادیده بگیرند و با یک بلیط و یک ساک سبک، آماده شوند تا به این سفر بروند.

ماندن در هاوایی و فروش دایره المعارف

هونولولو، شهر اصلی هاوایی، مقصد اول نایت و کارتر بود. آن ها یک اتاق رو به دریا رزرو کرده بودند و روزها وقت خود را با شنا و تفریح سپری می کردند.

فیل به کارتر گفت: “بیا اینجا بمانیم، چرا عجله داری؟ جهان همچنان باقی می ماند.”

بنابراین، سفر به ژاپن، خرید کفش و سفر به سایر نقاط دنیا را با تماشای زیبایی ساحل هونولولو جایگزین کردند. آنها مدتی را با پول هایشان زندگی کردند، اما خیلی زود پول هایشان تمام شد و آنها مجبور شدند کاری برای تأمین درآمد خود انجام دهند.

فروش دایره المعارف، اولین راهکاری بود که برای کسب درآمد انتخاب کردند. پس از مدتی، کسب و کارشان پیشرفت خوبی کرد و توانستند یک آپارتمان را اجاره کنند. اما نایت نتوانست با فروش دایره المعارف همراه شود، زیرا خجالتی بود و نمی توانست به مردم کتاب بفروشد.

از فروش دایره المعارف تا فروش اوراق بهادار

یکی از گزینه های نایت در هونولولو، فروش اوراق بهادار بود. با توجه به مدرک تحصیلی خود، او به راحتی در مصاحبه استخدام شد و به عنوان یک فروشنده تلفنی اوراق بهادار کار می کرد. این شغل به او امکان می داد بدون نیاز به ملاقات حضوری با مشتریان، اوراق بهادار را بفروشد. نایت با کسب درآمدی مناسب، قادر بود هزینه اجاره آپارتمان خود را پرداخت کند.

اما بعد از مدتی، نایت از خودش پرسید: “آیا این همه چیزی است که من از زندگی می‌خواهم؟ آیا فروش اوراق بهادار و وقت گذراندن در هاوایی کافی است؟” او حس کرد که نمی تواند با این شغل و محدودیت هایش به تمام آرزوهای زندگی خود برسد.

وقتی برای سفر بعدی آماده می شد، نایت تنها بود. کارتر تمایلی به ترک هاوایی نداشت و قصد داشت تا اینجا را به عنوان مقصد دائمی خود انتخاب کند. بنابراین، نایت تصمیم گرفت به تنهایی سفر خود را به سمت توکیو ادامه دهد و با شکاف زمانی طولانی بین مسیرهای خود سفر کند.

ماجرای سفر نایت به ژاپن

ماجرای سفر نایت به ژاپن هنگامی رخ داد که جنگ بین آمریکا و ژاپن برپا بود. قبل از پرواز هواپیما از هاوایی به توکیو، کاپیتان هشدار داد که مسافران ممکن است تحت حملات بمبارانی از سوی ژاپنی‌ها قرار گیرند. با این حال، نایت تصمیم گرفت که به سفر خود ادامه دهد.

به طور نهایی، هواپیما به آسمان ژاپن رسید و در توکیو فرود آمد. اثرات جنگ در همه جا قابل مشاهده بود و برخی مناطق هنوز هم در بمباران بودند. در پایان، نایت به یک مهمان خانه نزدیک غروب رسید. او نیاز به استراحت داشت زیرا فردا صبح قرار بود با دوستان پدرش قرار ملاقاتی داشته باشد.

ملاقات آمریکایی های که عاشق هم رزمانشان بود

جنگ، نماد تعارضی است که مردم را درگیر خطرات و خسارات بزرگ می کند. اما حتی در زمان جنگ، هنوز هم گروهی از آمریکایی ها وجود داشتند که عاشق ژاپن بودند و در توکیو زندگی می کردند.

فیل، پسری بود که نمی دانست پدرش با این آدم ها آشناست، اما آن ها به او کمک کردند تا با ژاپنی ها در ارتباط باشد و فرهنگ و شیوه زندگی آن ها را بیاموزد. پس از یک مشورت کوتاه با گروه دیگری از آمریکایی هایی که در ژاپن زندگی می کردند، فیل تصمیم گرفت تماسی بگیرد و قرار ملاقاتی ترتیب دهد.

استقبال اُنیتسوکا از فیل نایت

«اُنیتسوکا» یک شرکت تولید کفش در شهر بزرگ جنوبی ژاپن است. آقای نایت، به دنبال دریافت نمایندگی انحصاری برندی از این شرکت بود. مدیران شرکت با استقبال حرارتی از وی روبرو شدند و به او همه قسمت های شرکت و کارخانه، حتی دفتر حسابداری را نشان دادند. سپس همه به اتاق کنفرانس رفتند.

حالا وقت پرسش و پاسخ بود. ژاپنی ها پرسیدند: «آقای نایت، شما از طرف کدام شرکت آمده اید؟» آقای نایت به این موضوع فکر نکرده بود، اما سریعاً خودش را متمرکز کرد و گفت: «من از طرف شرکت روبان آبی آمده ام!» بدون شک، تا آن لحظه هیچ شرکت خارجی به نام “روبان آبی” وجود نداشت، اما در نهایت در ذهنش تصور کرد! با استدلال همین موضوع، خود را قانع کرد.

در آزمون صلاحیت سریعتر از آنچه که فکر می کرد، امتیاز قبولی را از ژاپنی‌ها دریافت کرد. در پایان، تصمیم بر این شد چند نمونه از کفش‌های شرکت به آقای نایت ارسال شود.

فیل نایت و سفر به دور دنیا

بعد از سفر به ژاپن، نایت تصمیم گرفت که پس از دریافت نمایندگی اُنیتسوکا و قبل از بازگشت به خانه، سفر خود را به سراسر دنیا ادامه دهد. او شهرهای مختلف ژاپن را دید و سپس به هنگ کنگ، فیلیپین، تایلند، ویتنام، هند، هیمالیا، مصر، فلسطین، ترکیه، رم، ونیز، پاریس، مونیخ و بسیاری از شهرهای دیگر سفر کرد.

در طول این مسیر هیجان انگیز، او از کفش ها و لباس های متفاوت مردم محلی که در این شهرها می پوشیدند و زندگی آنها، الهام گرفت. این تجربه ها باعث شد که به خود و آینده خود فکر کند. در نهایت، سفر او در لندن به پایان رسید و حالا خانه او را صدا می زد.

بازگشت نایت به خانه و شروع داستان

بالاخره نایت به خانه بازگشت پس از سفری طولانی. اما عجیب بود که هنوز کفش هایش نرسیده بودند. یک سال گذشت ولی هنوز هیچ خبری نبود. نایت در این مدت مجبور شد در یک شرکت حسابداری کار کند تا پولی بدست آورد.

به تدریج فکر می کرد که ژاپنی‌ها سرش کلاه گذاشته اند. پس از یک سال انتظار، سرانجام کفش ها به آمریکا رسیدند. نایت کفش ها را دریافت کرده و یک جفت از آن ها را به مربی دو و میدانی اش، «بیل باورمن»، هدیه داد.

این هدیه باعث شد که باورمن به نایت پیشنهاد شراکت دهد. حالا با این شریک کارآزموده، شرکت “روبان آبی” از عالم خیال به واقعیت کشیده شد و به پیشرفت فوق العاده‌ای دست یافت.

مبارزه فیل نایت برای تسویه وام

فیل نیاز داشت که برای پرداخت هزینه های سفارش کفش، وام بگیرد و پس از فروش کفش ها، وام را تسویه کند. اما بانک ها ترجیح دادند که وامی به او ندهند. در نهایت، فیل تصمیم می گیرد سهام شرکت خود یعنی روبان آبی را بفروشد تا به نقدینگی مورد نیاز برسد، اما هیچ کسی تمایلی به خرید سهام نداشت.

نایت که به عنوان حسابدار و استاد دانشگاه مشغول به کار بود، درآمد خود را به حساب شرکت خود واریز می کرد، اما این کافی نبود. با وجود تلاش های فیل و اقدامات او برای قرض گرفتن پول از دوستان و همسایگان، همچنان نتوانست به مبلغ مورد نیاز برسد. در نهایت، پدر و مادر و یکی از کارمندانش دست به کار شدند و تمام پس انداز زندگی خود را به فیل نایت دادند تا بتواند مشکلات خود را حل کند.

 

داستان نایت در برابر توطئه‌های ژاپنی ها

نایت به تدریج از فروش کفش در صندوق عقب ماشین خود به یک مدیر تبدیل شد که چندین فروشنده مستقل را هدایت می کرد. در این میان، ژاپنی ها با روش های مختلف سعی می کردند برای نایت و روبان آبی مشکلاتی ایجاد کنند؛ بعضاً با تأخیر در ارسال سفارش ها، بعضاً با دادن نمایندگی روبان آبی به افراد دیگر در آمریکا و گاهی با پیشنهاد فروش روبان آبی به شرکت اُنیتسوکا. نایت تصمیم گرفت که برای برخورد بعدی، خودش به طور پنهانی با ژاپنی ها مقابله کند.

راه اندازی کارخانه تولید کفش نایکی فیل نایت

راه اندازی کارخانه تولید کفش نایکی

بعد از مشورت با مدیران شرکت و باورمن، نایت تصمیم گرفت که یک کارخانه جایگزین برای کفش های تایگر ژاپنی پیدا کند و به جای آن ها کفش هایی با برند “نایکی” تولید کند.

با شکست در چند سفارش بزرگ، نایت دیگر راهی جز راه‌اندازی کارخانه تولید کفش خود نداشت. نایکی دو بازوی قدرتمند داشت که می توانست از آن ها برای پیاده سازی ایده های نوآورانه در کفش های ورزشی استفاده کند.

باورمن از هر ابزاری که برای بهبود عملکرد کفش ها مناسب به نظر می رسید، استفاده می کرد و جف جانسون، که یکی از اعضای اولیه تیم روبان آبی بود، به عنوان نمادی از خستگی ناپذیری و تلاش صادقانه شناخته می‌شد.

با این حال، به دلایل کوچک و بزرگ، مانند مشکلات مالی، آنها مجبور بودند در شرایطی که به طور مستقیم نمی‌توانستند پیشرفت کنند، کار خود را ادامه دهند.

نیشو، فرشته نجات نایکی

فیل نایت با شیوه شناوری کار می کرد و همیشه در حال وام گرفتن و پرداخت بدهی هایش بود. او با شرکت ژاپنی “نیشو” آشنا شد، که در کسب و کارها سرمایه گذاری می کرد. وقتی فهمیدند که بانک های آمریکایی به او وام نمی دهند، نیشو وظیفه تامین اعتبار نایت را بر عهده گرفت.

حتی وقتی نایت درگیر مشکلات مالی بود ودر آستانه ورشکستگی بود، افراد مدیریت شرکت نیشو تمام بدهی های نایت را تسویه کردند و او را نجات دادند.

نایت در مورد شرکت نیشو و مدیرانش صحبت کرده است، او می گوید: “بدون نیشو چه کاری می توانستیم کنیم؟ و بدون مدیر عامل سابق نیشو، ماسورو هایامی که عاقل ترین مردی بود که تا به حال دیده ام. او با آرامش بزرگی روبرو می شد و من از آن آرامش استفاده می کردم. او به من آموخت که به جای جستجوی کارمندان و مدیران خوب و با سابقه، افرادی را پرورش دهم و به آن ها آموزش دهم.”

نایت ادامه می دهد: “بدون شک، از دیدگاه یک بیننده معمولی، ما یک گروه ناهمگون بودیم. اما درونمان متفاوت نبود و به یک هدف نگاه می کردیم. هیچکس رئیس نبود. ما یکی بودیم؛ ما نایت بودیم.”

اختلاف قیمت ارز و دگرگونی وضعیت نایکی

نایت، شرکت تولید کننده کفش های ورزشی، می خواست کفشی را بسازد که علاوه بر استفاده در ورزش، قابل استفاده در محیط های دیگر نیز باشد. او تصمیم گرفت که به جای تولید این کفش ها در کارخانه های خود در آمریکا، به کارخانه های ژاپنی مراجعه کند. اما اختلاف قیمت ارز مشکلاتی را برای او ایجاد کرد. به همین دلیل، نایت تصمیم گرفت که به ساخت کفش ها در تایوان بپردازد زیرا هزینه تولید در این کشور کمتر است. ایجاد کارخانه در تایوان به او کمک کرد تا نیاز مبرم به کفش های نایکی را برآورده کند و با فروش آن ها به مشتریان بالقوه بیشتری دست یابد.

 

نایت در حال تدریس در دانشگاه پورتلند بود که با همسرش، پنی، آشنا شد. بعداً نایت از پنی خواست تا در شرکت نایکی (Nike) کار کند.

آنها در سال ۱۹۶۸ ازدواج کردند و دو پسر به نام های تراویس و متیو دارند. متأسفانه، متیو در سال ۲۰۰۴ به دلیل یک حادثه غواصی جان خود را از دست داد. تراویس به جای پیروی از شغل پدرش، استدیوی انیمیشن خود را تأسیس کرد و به عنوان یک انیماتور، تهیه کننده و کارگردان مشغول به کار است.

کتاب کفش باز فیل نایت

کتاب کفش باز فیل نایت

کتاب “کفش باز” زندگی فیل نایت را به تصویر می‌ کشد. او یک کارآفرین آمریکایی است و برند ورزشی معروف “نایک” را تاسیس کرده است. در این کتاب، شکست‌ ها و پیروزی‌ های او تا دستیابی به هدف نهایی نقش اساسی دارند. این کتاب در سال ۲۰۱۶ به عنوان بهترین کتاب مدیریتی توسط آمازون انتخاب شده است. به صورت خلاصه، این کتاب داستان زندگی و کارآفرینی فیل نایت را به شکلی جذاب و قابل فهم روایت می‌ کند.

این کتاب به خوبی نشان می‌ دهد که برای رسیدن به موفقیت، نیازی به داشتن جایگاه یا وضعیت خاصی نیست و هر فردی می‌ تواند این هدف را دنبال کند. داستان کتاب درباره رسیدن به آرزوها و هدف ها، شکست خوردن و بلند شدن، کشف استعداد و بهره‌ برداری از آن است. این کتاب، نه تنها برای افرادی که در حوزه کسب و کار و مدیریت فعالیت می‌ کنند، بلکه برای تمامی افرادی که به خود و آرزوها یشان ایمان دارند، مناسب است.

“کفش باز” به عنوان یکی از بهترین کتاب‌ ها در زمینه مدیریت شناخته شده است و بیل گیتس و وارن بافت نیز این کتاب را در بین بهترین کتاب های سال ۲۰۱۶ قرار داده‌ اند. در این کتاب، شخصیت موفق فیل نایت (Philip H Knight) به عنوان یک الگوی ارزشمند برای جنگیدن و دست‌ یابی به آرزوها و هدف ها، معرفی شده است.

این کتاب در زمینه کتاب‌ های انگیزشی بسیار محبوب است. سادگی و صداقت فیل نایت، شما را با خود همراه می‌ کند و نوشته‌ های کتاب، حس انگیزه و امید را در شما برانگیخته و به شما تضمین می‌ کند که شما نیز می‌ توانید مثل فیل نایت به موفقیت‌ های بزرگ دست یابید. در حال حاضر، لوگوی شرکت نایک در سراسر جهان به چشم می خورد و این شرکت به یکی از بزرگترین شرکت‌ های اسپرتی جهان تبدیل شده است.

 

خرید کتاب کفش باز

پیشنهاد: اگر علاقه مند به خواندن کتاب های مرتبط با موضوع رهبری هستید، خواندن مقاله ی ۹ کتاب فوق العاده که هر مدیر موفقی باید بخواند را به شما یشنهاد می دهیم.

 

برای مشاوره می توانید از طریق باکس ذیل با ما در ارتباط باشید.

نام و نام خانوادگی(ضروری)
شغل شما(ضروری)

 

منبع : آکو

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطمحصولات جدید

جستجو کنید ...

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.