۶ روش اقدام گرایی که کاش زودتر انجام داده بودم

6 روش اقدام گرایی که کاش زودتر انجام داده بودم

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

۶ روش اقدام گرایی که کاش زودتر انجام داده بودم

اقدام گرایی: بسیاری از موقعیت ها در زندگی به ما نشان می دهند که باید اقدام گرایانه عمل کنیم، حتی اگر شرایط کامل نباشند. این بیان مهمی راجع به اهمیت شروع ناقص و انجام دادن کارها به طور مداوم دارد. گاهی انتظار داشتن شرایط کامل و پیش بینی کامل نتیجه کار، می تواند مانع از شروع به انجام کارها شود. اما زمانی که ما با قدرت، شروع ناقص آشنا می شویم و از انجام دادن کارها بدون انتظار کامل بودن شرایط بهره می بریم، به طور طبیعی در مسیر تکامل و رشد قرار می گیریم. همچنین، این مهم است که بدانیم نهایتا موفقیت، تنها با انجام کارها بدون درنظر گرفتن نتیجه آن ها بدست می آید. با اینکه مهم است که به هدف ها و نتایج مدنظرمان توجه کنیم، اما انتظار داشتن کامل بودن نتیجه ممکن است باعث تعلل شود. بنابراین، از این دیدگاه می توان بهترین راه برای رسیدن به موفقیت را در طول مسیر یادگرفت. در ادامه چند راهکار را بررسی خواهیم کرد که به اقدام گرایی شما کمک خواهند کرد.

۱.آن قدر کارها را ریز و کوچک کنیم که اصلا نتوانیم انجام ندهیم.

اگر کارها را به بخش های کوچکتر تقسیم کنیم و با شروع از قدم اول، کم کم به سمت هدف حرکت کنیم، انجام آن ها برایمان آسان تر خواهد شد. این روش به ما کمک می کند تا از احساس فشار و استرس کاسته و انگیزه و انرژی مثبت بیشتری برای ادامه کار به دست آوریم. بنابراین، بهتر است از این روش استفاده کنیم و از خودمان بپرسیم چه قدم کوچکی می توانیم امروز برداریم تا به هدفمان نزدیک تر شویم. به عنوان مثال اگر می خواهیم یک کتاب ۴۰۰ صفحه ای را مطالعه کنید لازم نیست هر شب ۱۰۰ صفحه بخوانید تنها با خواندن شبی ۱۰ صفحه شروع کنید. کمیت هیچ اهمیتی ندارد کافیست فقط شروع کنید و در مسیر قرار بگیرید. پیشنهاد مطالعه: نقطه ی پایان اهمال کاری مدیران کسب و کار

در قدم بعدی اقدام گرایی لازم است که یک برنامه مکتوب داشته باشید

۲. در قدم بعدی لازم است که یک برنامه مکتوب داشته باشید.

داشتن برنامه ای مکتوب و مشخص می تواند کمک زیادی به ما کند تا به اهدافمان برسیم. برنامه ریزی هفتگی به دلیل انعطاف پذیری بیشتری که به ما می دهد، می تواند موثرتر باشد. این به ما این امکان را می دهد که در صورت بروز تغییرات یا موانع، بتوانیم برنامه خود را تطبیق دهیم و باز هم به سمت اهدافمان حرکت کنیم. برای مثال اگر شما در برنامه خود بنویسید می خواهم روزانه با ۱۰ مشتری تماس بگیرم و اگر دو روز انجام ندهید و تماس نگیرید احتمال اینکه دیگر آن کار را انجام ندهید زیاد است، به همین خاطر گفته می شود برنامه هفتگی بنویسید. مثلا در هفته با ۷۰ نفر تماس بگیرید که در این صورت می توانید یک روز ۲۰ تماس داشته باشید و یک روز اصلا تماسی نگیرید اما در پایان هفته ۷۰ تماس را گرفته باشید. با این روش، همانند مثالی که زدیم، اگر یک روز نتوانید برنامه خود را به طور کامل اجرا کنید، می توانید روزهای بعدی این کار را جبران کنید تا در نهایت به هدف خود برسید. این روش باعث افزایش احساس موفقیت و انگیزه ما می‌شود و ما را به سمت تلاش بیشتر و ادامه کار تشویق می‌کند.

بابت انجام دادن کارها به خودتان جایزه دهید، نه نتیجه کارها

۳. بابت انجام دادن کارها به خودتان جایزه دهید، نه نتیجه کارها

دادن جایزه به خود برای انجام کارها، به ما کمک می کند تا انگیزه و انرژی خود را حفظ کنیم و به مرور بهبودهایی در عملکرد خود ببینیم. این رویکرد به ما کمک می کند تا بیشتر بر روی فرآیند انجام کار تمرکز کنیم و از انجام آن لذت ببریم، بدون اینکه صرفا به نتیجه بنگریم. این روش می تواند باعث شود که انجام کارها برایمان جذاب تر شود و احساس موفقیت و رضایت بیشتری را تجربه کنیم. همچنین، با توجه به اینکه این جایزه ها توسط خودمان به دست آورده می شوند، می توانند به ما اعتماد به نفس و اعتماد به خود بیشتری بدهند که این نیز باعث افزایش عملکرد و موفقیت بیشتر ما خواهد شد. یعنی اگر در برنامه شما نوشته شده روزی ۵۰ تماس گرفته شود اگر ۵۰ تماس را گرفتید به خودتان جایزه دهید نه اینکه به نتیجه نگاه کنید و بینید این ۵۰ تماس به مشتری تبدیل شده یا نه. هرچند منظور ما این نیست که نتیجه کارها اهمیت ندارد نه اما برای اقدام گرایی در مراحل اولیه لازم است از نتیجه چشم پوشی کنید.

داشتن یک همراه موفقیت

۴. داشتن یک همراه موفقیت

داشتن یک همراه موفقیت می تواند بسیار مفید واقع شود. این فرد می تواند به عنوان یک منبع انگیزه و پشتیبانی برای شما عمل کند و در مسیر رسیدن به اهدافتان شما را هدایت کند. او می تواند به شما کمک کند تا برنامه هایتان را بررسی و تنظیم کنید و در مسیر صحیح حرکت کنید. همچنین، این همراه می تواند به عنوان یک منبع انضباط و مسئولیت پذیری برای شما عمل کند. او می تواند شما را به انجام وظایفتان تشویق کرده و در صورت نیاز به شما یادآوری کند. با داشتن یک همراه موفقیت، احتمال موفقیت و رسیدن به اهدافتان بیشتر می شود، زیرا شما یک پشتیبان و راهنمای قوی در کنار خود دارید.

برای خودتان سیستم تشویق و تنبیه داشته باشید.

۵.برای خودتان سیستم تشویق و تنبیه داشته باشید.

همه ی ما پول آب و برق و گاز را قبل از موعد پرداخت می کنیم چرا که مطمعنیم در صورت پرداخت نکردن قطع خواهد شد. در زندگی شخصی نیز باید برای خودمان سیستم تشویق و تنبیه در نظر بگیریم که اگر این کار را انجام ندهیم چه چیزی را از دست خواهم داد یا اگر این کار را انجام دهم چه چیزی بدست خواهم آورد. داشتن یک سیستم تشویق و تنبیه برای خود می‌تواند بسیار موثر باشد. این سیستم به شما کمک می کند تا مسئولیت پذیری و انضباط بیشتری در زندگیتان داشته باشید و به اهدافتان نزدیک تر شوید. به عنوان مثال، می توانید برای خودتان سیستمی تعیین کنید که اگر یک وظیفه را به موقع و با کیفیت انجام دهید، خود را با یک جایزه کوچک مثل یک کتاب جدید یا یک فیلم دلخواه تشویق کنید. و اگر نتوانستید وظیفه را به موقع انجام دهید، باید خود را با یک تنبیه کوچک مثل انجام یک وظیفه اضافی یا انجام تمرینات ورزشی اضافی مجازات کنید. با داشتن چنین سیستمی، احتمال انجام وظایف به موقع و با کیفیت بیشتر می شود و به شما کمک می کند تا به عادت های موثرتری دست پیدا کنید.

۶.معنای زندگی و کسب و کارتان را درک کنید.

داشتن معنا و هدف در زندگی و کسب و کار بسیار مهم است. وقتی که ما دلایل قوی برای انجام کارهایمان داریم و به آن ها ارزش می دهیم، انگیزه و انرژی بیشتری برای پیشرفت و رسیدن به اهدافمان داریم. احساس معنا و ارتباط با هدف در کارهایمان، ما را به تجربه رضایت و خوشبختی بیشتری می رساند و باعث می شود که از زندگیمان لذت بیشتری ببریم. به عنوان مثال، یک پرستاری که احساس مسئولیت و معنا در ارایه خدمات به مردم دارد، از کارش لذت می برد و احساس رضایت و خوشبختی می کند، زیرا احساس می کند که به بهبود و بهتر شدن حال دیگران کمک می کند. بنابراین، برای خودمان باید معنایی در کارهایمان پیدا کنیم و از ارتباط با هدفمان و ارزش هایمان برای انجام کارها لذت ببریم. این امر به ما کمک می کند تا انگیزه و انرژی بیشتری برای رسیدن به اهدافمان داشته باشیم و زندگی پربارتری را تجربه کنیم. باید با توجه به کسب و کارتان و هدفتان برای خودتان معنا ایجاد کنید.

جمع بندی:

در این مقاله بر اهمیت اقدام گرایی تاکید کردیم و گفتیم که برای بدست آوردن موفقیت، باید از شروع ناقص و انجام کارها بدون انتظار کامل بودن شرایط استفاده کرد. همچنین، دانستیم داشتن معنا و هدف در زندگی و کسب و کار بسیار مهم است. پیشنهاد می کنم از همین امروز با انجام یک قدم کوچک اما مستمر در راستای اهدافتان شروع کنید. منبع: مشاوره کسب و کار آکو
 

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطمحصولات جدید

جستجو کنید ...

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.