چه شغلی بدرد من می خوره؟

چه شغلی بدرد من می خوره؟

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

چه شغلی بدرد من می خوره؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که شاید از دوران کودکی از ما پرسیده می شد و ازهمان کودکی دغدغه ی خیلی از ما بود تعیین و پیدا کردن شغل در آینده بود. سوالی که بارها و بارها از ما پرسیده و بارها و بارها به جواب آن فکر کرده ایم. ممکن است در دوران کودکی بدون اندیشیدن و صرفا به دلیل علاقه به شخصیت های مختلف در صنفی جذب آن شغل می شدیم. اکثر کودکان وقتی از آن ها سوال می شد که در آینده می خواهی چه کاره شوی پاسخ می دادند پلیس، دکتر، مهندس، خلبان و… . این افکار با گذشت زمان و به اقتضای سن ممکن بود تغییر کنند. درصد کمی از افرا در آینده در همان شغلی که از بچگی انتخاب کردند شروع به فعالیت کردند. اما دسته ای هنوز پس از گذشت سالیان طولانی همچنان سردرگم هستند و نمی دانند اصلا هدفشان از انتخاب شغل چیست. یا ترس از شکست دارند و حتی حاضر به شروع نیستند. البته این ترسشان چندان بی دلیل هم نیست. اگر شغلی که انتخاب می کنید اصلا متناسب با علاقه و مهارت و خیلی دیگر از فاکتورهای شما نباشد معلوم است که احتمال شکست دارید. بیایید با یک مثال ساده به این موضوع بپردازیم. فرض کنید شما علاقه مند به شرکت در دوی ماراتن هستید و از برنده شدن و رقابت به شدت لذت می برید و شنیده اید که دونده های ماراتن درآمد و شهرت بالایی دارند. پس تصمیم می گیرید در این راه قدم بردارید در حالیکه وزن زیاد شما حتی برای قدم زدن در سطح شهر هم شما را خسته و آزرده می کند. بنظرتان با این شرایط آیا شما صلاحیت فعالیت در این شغل را دارید؟ می خواهم بگویم برای شروع یک شغل تنها داشتن علاقه کافی نیست شما باید همه ی جوانب را در نظر بگیرید و سپس قدم بردارید. کتاب ایکیگایی نوشته ی هکتور گارسیا، فرانسس میرالس به خوبی در این باره سخن می گوید در ادامه باهم بررسی خواهیم کرد که چگونه با مشخص کردن ایکیگایی خود راحت تر شغل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ایکیگایی: هنر زندگی با هدف و معنا

هنر زندگی با هدف و معنا

ایکیگایی (Ikigai) یک مفهوم ژاپنی است که به معنای “دلیلی برای بودن” است. این مفهوم به ما کمک می کند تا هدف و معنای زندگی خود را پیدا کنیم و به زندگی رضایت بخش و پرمعنا دست یابیم. در دنیای امروز که پر از استرس و فشارهای روزمره است، پیدا کردن ایکیگایی می‌تواند به ما در یافتن آرامش و خوشبختی کمک کند.

ایکیگایی

تعریف ایکیگایی

ایکیگایی از چهار عنصر اصلی تشکیل شده است:
  1. آنچه که عاشقش هستید (Passion)
  2. آنچه که در آن مهارت دارید (Profession)
  3. آنچه که دنیا به آن نیاز دارد (Mission)
  4. آنچه که می توانید برای آن پول بگیرید (Vocation)
این چهار عنصر در نقطه ای به هم می رسند که ایکیگایی شما را تشکیل می دهند. پیدا کردن ایکیگایی به معنای پیدا کردن تعادلی بین این چهار عنصر است که به شما کمک می کند زندگی با معنا و هدف داشته باشید.

پیدا کردن شغل مورد نظر

چگونه ایکیگایی خود را پیدا کنیم؟

  1. خودشناسی: برای پیدا کردن ایکیگایی، ابتدا باید خودتان را به خوبی بشناسید. بدانید که چه چیزی شما را خوشحال می کند، چه مهارت هایی دارید، و چه ارزشی برای دیگران دارید.
  2. تفکر و تأمل: وقت بگذارید و به این چهار عنصر فکر کنید. سؤالاتی از خود بپرسید مانند: “چه چیزی به من انرژی می دهد؟”، “چه مهارت هایی دارم که می توانم به دیگران کمک کنم؟”، “چه چیزی می تواند به بهبود زندگی دیگران کمک کند؟”، و “چگونه می توانم از این مهارت ها درآمد کسب کنم؟”.
  3. آزمایش و تجربه: برای پیدا کردن ایکیگایی، ممکن است نیاز باشد که چندین مسیر را امتحان کنید. تجربیات مختلف به شما کمک می کنند تا به تدریج ایکیگایی خود را کشف کنید.
  4. پافشاری و تعهد: پیدا کردن ایکیگایی یک فرآیند زمان بر است و نیاز به پافشاری و تعهد دارد. نباید به سرعت از تلاش های خود دست بکشید و باید با پشتکار به دنبال آن باشید.
پیشنهاد مطالعه: 5 ایده پولساز و سود آور خانگی

مزایای یافتن ایکیگایی

گام‌های عملی برای یافتن ایکیگایی

1. خودشناسی و کشف علایق: برای شروع، باید به خودتان گوش دهید و ببینید چه چیزهایی شما را خوشحال و پرانرژی می کنند. یک لیست از فعالیت ها و موضوعاتی که شما به آن ها علاقه دارید تهیه کنید. از خودتان بپرسید: “چه کارهایی را بدون هیچ گونه پاداش مالی انجام می دهم؟” یا “چه کارهایی را در کودکی دوست داشتم و از آن ها لذت می بردم؟” 2. شناسایی مهارت ها و توانایی ها: لیستی از مهارت ها و توانایی های خود تهیه کنید. این مهارت ها می توانند تخصص های حرفه ای، مهارت های فنی یا حتی مهارت های نرمی مانند مدیریت زمان، ارتباطات مؤثر و حل مسئله باشند. از دیگران نیز بازخورد بگیرید تا بهتر بتوانید توانایی های خود را شناسایی کنید. 3. تحلیل نیازهای جامعه: بررسی کنید که جامعه و دنیای اطراف شما به چه چیزی نیاز دارد. به مشکلات و نیازهای دیگران فکر کنید و ببینید چگونه می توانید با استفاده از مهارت ها و توانایی های خود به آن‌ها کمک کنید. این بخش از ایکیگایی ممکن است نیازمند تحقیق و تعامل با افراد مختلف باشد تا به درک بهتری از نیازهای موجود برسید. 4. شناسایی فرصت های درآمدزایی: به این فکر کنید که چگونه می توانید از مهارت ها و علاقه های خود برای کسب درآمد استفاده کنید. ممکن است بخواهید کسب و کار خود را راه اندازی کنید یا در حرفه ای فعالیت کنید که با علایق و توانایی های شما همخوانی داشته باشد. همچنین می توانید از تجربیات دیگران که در زمینه مشابه موفق بوده اند بهره ببرید.

تاثیرات ایکیگایی بر زندگی فردی

تاثیرات ایکیگایی بر زندگی فردی

1. افزایش رضایت و خوشبختی: یافتن ایکیگایی به شما کمک می کند تا هر روز با هدف و انگیزه بیشتری از خواب بیدار شوید. وقتی که شما می دانید چرا و برای چه چیزی زندگی می‌کنید، احساس رضایت و خوشبختی بیشتری خواهید داشت. 2. بهبود سلامت روانی و جسمانی: افرادی که ایکیگایی خود را پیدا کرده اند، معمولا استرس کمتری دارند و از سلامت روانی و جسمانی بهتری برخوردار هستند. احساس هدفمندی در زندگی می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و از بیماری های مزمن جلوگیری کند. 3. افزایش بهره وری و خلاقیت: وقتی که شما با انگیزه و علاقه کار می کنید، بهره وری و خلاقیت شما به طرز چشمگیری افزایش می یابد. این امر می تواند به بهبود کیفیت کار و موفقیت های حرفه ای بیشتر منجر شود. 4.زندگی با معنا: ایکیگایی به شما کمک می کند تا زندگی با معنایی داشته باشید و هر روز با انگیزه و هدف بیدار شوید. 5.تعادل در زندگی: ایکیگایی به شما کمک می کند تا بین کار، عشق و خدمات به دیگران تعادل برقرار کنید.

پیشنهاد مطالعه: 5 نکته ضروری پیش از راه اندازی کسب و کار خانگی که باید بدانید

تاثیر ایکیگایی بر جامعه

تاثیرات ایکیگایی بر جامعه

1. ایجاد جوامع پایدار و همدل: افرادی که ایکیگایی خود را پیدا کرده‌اند، معمولا به دنبال کمک به دیگران و بهبود جامعه خود هستند. این امر می تواند به ایجاد جوامع پایدار و همدل منجر شود که در آن افراد به یکدیگر کمک می کنند و به هم احترام می گذارند. 2. افزایش کارآفرینی و نوآوری: افرادی که ایکیگایی خود را پیدا کرده اند، تمایل دارند که کسب و کارهای نوآورانه ای راه اندازی کنند که به نیازهای جامعه پاسخ می دهد. این کارآفرینی و نوآوری می تواند به رشد اقتصادی و بهبود کیفیت زندگی افراد منجر شود. 3. ترویج ارزش های اخلاقی و انسانی: ایکیگایی به افراد کمک می کند تا به ارزش های اخلاقی و انسانی پایبند باشند. این امر می تواند به ایجاد محیط هایی منجر شود که در آن احترام، عدالت و همبستگی اجتماعی ارزشمند تلقی می شوند.

پیشنهاد مطالعه: 6 ایده فوق العاده درآمدزایی با سرمایه کم

نتیجه‌گیری

ایکیگایی یک مفهوم قدرتمند ژاپنی است که به ما کمک می کند تا هدف و معنای زندگی خود را پیدا کنیم. با تمرکز بر چهار عنصر اصلی ایکیگایی و با خودشناسی، تفکر، تجربه و پافشاری، می توانیم به زندگی رضایت بخش و پرمعنایی دست یابیم. یافتن ایکیگایی نه تنها به بهبود زندگی فردی کمک می کند، بلکه می تواند تأثیرات مثبت زیادی بر جامعه و جهان پیرامون ما داشته باشد. با پیدا کردن ایکیگایی، ما می توانیم هر روز با انگیزه و انرژی بیشتری زندگی کنیم و از هر لحظه زندگی لذت ببریم. منبع: مشاوره کسب و کار آکو

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.