akologo
معرفی کتاب

9 کتاب فوق العاده که هر مدیر موفقی باید بخواند

برای ارایه عملکرد مناسب به عنوان یک مدیرِ خوب، علاوه بر داشتن توانایی های درونی، لازم است که در زمینه‌ آموزش نیز تلاش کنید. مدیران خوب، علاوه بر تخصص در حوزه‌ کاری خود، نیاز به آشنایی با مهارت‌ های ارتباطی، علوم انسانی، ارتباطات اجتماعی و سایر موارد دارند. در این مقاله، قصد داریم بهترین کتاب‌ های مدیریت و رهبری را معرفی کنیم.

9 کتابی که لازم است هر مدیر کسب و کاری بخواند

 1. بازاریابی یک صفحه ای

 2. اول سود

 3. از خوب به عالی

 4. مدیریت و رهبری به سبک شیخ محمد

 5. کفش باز

 6. هفت عادت مردمان موثر

 7. افسانه کارآفرینی

 8. رهبری

 9. 21 قانون انکار ناپذیر رهبری

 

کتاب بازاریابی یک صفحه ای از آلن دیب

1.کتاب بازاریابی یک صفحه ای

آلن دیب، که یک کارآفرین سریالی و بازاریاب موفق است، در کتاب “برنامه بازاریابی یک صفحه‌ای” به ما نشان می‌ دهد که چگونه با استفاده از روش‌ های ساده و سریعی، برنامه بازاریابی مناسبی برای کسب و کار خود بسازیم. این کتاب یکی از پرفروش‌ ترین کتاب‌ های سایت آمازون است.

این برنامه تنها یک صفحه می باشد که شامل 9 بخش است. با استفاده از این برنامه، توانایی ساخت و اجرای برنامه بازاریابی خود را دارید. برای داشتن کسب و کار موفق، نیاز است که از فعالیت‌ های بازاریابی تصادفی و پراکنده دست برداریم و از یک برنامه بازاریابی قابل اعتماد و متمرکز استفاده کنیم. اما تهیه برنامه بازاریابی، فرآیند دشوار و زمان‌بری است؛ به همین دلیل به ندرت انجام می‌ شود.

اگر به تازگی شروع کرده اید یا کارآفرین با سابقه ای هستید، با استفاده از کتاب “برنامه بازاریابی یک صفحه‌ای” و ابزارهای آن، می‌ توانید برنامه بازاریابی مناسب و کارآمدی را برای رشد پایدار کسب و کار خود بسازید.

مواردی که در این کتاب به آن ها اشاره شده است عبارتند از:

 • روش های جذب مشتریان جدید و افزایش درآمد از مشتریان فعلی.
 • دلایل شکست روش های بازاریابی شرکت های بزرگ و بهترین استراتژی های بازاریابی برای کسب و کار های کوچک و متوسط.
 • یک فرایند ساده و گام به گام برای ساخت برنامه بازاریابی منحصر به فرد برای کسب و کار شما.
 • روش هایی برای شکست دادن رقبا و تبدیل شدن به بهترین گزینه برای مشتریان کسب و کار شما.
 • استفاده از رازهای بازاریابی واکنش مستقیم با بودجه کم و کسب نتایج عالی.
 • قیمت گذاری برای محصولات شما به گونه ای که مشتریان قدردان شما باشند.

 

در نتیجه کتاب برنامه بازاریابی یک صفحه‌ای، یک پیشرفت در حوزه بازاریابی است، چرا که با استفاده از آن شما می‌ توانید به راحتی برنامه بازاریابی خود را تهیه و اجرا کنید. این کتاب می‌ تواند به شما کمک کند تا با شتاب بیشتری از یک صاحب کسب‌ و کار به یک بازاریاب حرفه‌ ای تبدیل شوید.

 

 

خرید کتاب بازار یابی یک صفحه ای

 

معرفی کتاب اول سود اثر مایک میخالوویچ

2.کتاب اول سود

کسب‌و‌کار خود را از یک هیولای پول خوار به یک دستگاه پول‌سازی تبدیل کنید نوشته مایک میخالوویچ، برای افرادی مناسب است که در حال راه‌اندازی کسب‌و‌کار هستند یا وظیفه سنگین مدیریت شرکتشان را بر عهده دارند. این کتاب با ده‌ ها مطالعه موردی، راه‌ حل‌ های عملی و نقشه راه گام به گام، راهکار های مؤثری برای کارآفرینان ارایه می‌ دهد تا به رویای «سودآوری» دست یابند. مشکل بزرگی که در فضای کسب‌ و‌ کار وجود دارد، عدم سوددهی است و این مشکل باعث شکست ۸۰ درصد از کسب‌ و کارها می‌ شود.

در این کتاب می آموزید که:

شما می‌توانید با استفاده از یک مدل ساده چهار مرحله‌ای، با ایجاد تعادل در حساب بانکی خود، حسابداری را آسان کنید و به سود در کسب و کار خود دست پیدا کنید. به عبارت دیگر، با این روش می‌توانید به سادگی کسب و کار خود را به سود برسانید.

همچنین در این کتاب آموزش داده می‌شود که یک کسب و کار کوچک و سودآور، در مقایسه با یک کسب و کار بزرگ و پر هزینه، بهتر است. به این دلیل که یک کسب و کار کوچک و سودآور، به راحتی قابل مدیریت است و دارای هزینه های کمتری می باشد.

این کتاب آموزش می‌ دهد که کسب و کاری که در مدت زمان کوتاهی به سودآوری و پایداری می‌ رسد، پتانسیل رشد بیشتری دارد و در بلند مدت می‌ تواند به موفقیت بیشتری دست یابد.

در نتیجه میخالوویچ در این کتاب برای صاحبان کسب و کاری که مشکل مدیریت مالی دارند، راه‌حلی ساده و نوآورانه ارایه می‌ دهد؛ این راه‌ حل‌ ها به کسب‌ و کارها کمک می‌ کنند تا از بحران‌ های مالی خود خلاص شده و به سودآوری برسند.

 

خرید کتاب اول سود

 

کتاب از خوب به عالی اثر جیم کالینز

3.کتاب از خوب به عالی

با خواندن کتاب “از خوب به عالی” اثر جیم کالینز، ممکن است باورهای فعلی خود را زیر سوال ببرید و تعاریف جدیدی از واژه‌ هایی مثل مدیر عامل قدرتمند، مدیریت، تصاحب و ادغام سازمان ها بیاموزید. در این کتاب متوجه می‌ شوید که برای موفقیت، متوسط بودن کافی نیست بلکه باید خوب بوده و به سوی عالی شدن حرکت کنید. اگر به دنبال کتابی علمی و جذاب هستید که شرکت‌ های ابرقدرت امروز را شکل داده اند، پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را بخوانید. این کتاب، به شما یاد می‌ دهد که در هر موقعیتی که قرار دارید، با وسعت بخشیدن نگرش خود، به جایگاهی والاتر دست یابید و به‌سوی عالی بودن حرکت کنید.

شاید فکر کنید این کتاب تنها مناسب برای صاحبان کسب‌ و‌ کار است، اما در واقع راز رسیدن به عالی‌ ترین جایگاه انسانی و تفکر خلاق را به شما آموزش می‌ دهد. این کتاب با تحقیقات دقیق و با قلمی عالی نوشته شده است و بیشتر اصول مدیریتی فعلی را زیر سوال می‌ برد و سبک مدیریتی مقتدرانه، بهره‌گیری از فناوری‌ های روز و فعالیت‌ هایی چون ادغام و تصاحب شرکت‌ ها را به چالش می‌ کشد و شما را با دنیایی جدید و بدیع از اصول مدیریت آشنا می‌ کند.

 

خرید کتاب از خوب به عالی

 

 

 

معرفی کتاب مدیریت و رهبری به سبک شیخ محمد اثر یاسر جرار

4.کتاب مدیریت و رهبری به سبک شیخ محمد

“مدیریت و رهبری به سبک شیخ محمد” و “درس‌ های رهبری حاکم دوبی” کتابی است که توسط “یاسر جرار” نوشته شده است. این کتاب درباره داستان پیشرفت و تحول شهر دوبی و نحوه مدیریت و رهبری شیخ محمد صحبت می‌ کند. شیخ محمد بن رشید آل مکتوم، حاکم دوبی است که با روش‌ های خود، دوبی را به یکی از مراکز تجاری قدرتمند جهان تبدیل کرده است. در این کتاب، اصول و الگوهای رهبری شیخ محمد و نحوه ارایه کارهای او به صورت خلاصه شده و با مشاهده مستقیم عملکرد او و مصاحبه با اعضای کابینه‌ اش در دو دهه‌ی گذشته، به دست آمده است.

این کتاب برای همه‌ ی رهبران و مدیرانی که به دنبال ارتقای توانایی‌ های خود هستند، به خصوص در بازارهای نو ظهور که روش‌ های رهبری غربی مساعد نیست، بسیار مفید و مناسب است.

 

خرید کتاب مدیریت و رهبری به سبک شیخ محمد

 

معرفی کتاب کفش باز اثر فیل نایت

5.کتاب کفش باز

کتاب “کفش باز” زندگی فیل نایت را به تصویر می‌ کشد. او یک کارآفرین آمریکایی است و برند ورزشی معروف “نایک” را تاسیس کرده است. در این کتاب، شکست‌ ها و پیروزی‌ های او تا دستیابی به هدف نهایی نقش اساسی دارند. این کتاب در سال 2016 به عنوان بهترین کتاب مدیریتی توسط آمازون انتخاب شده است. به صورت خلاصه، این کتاب داستان زندگی و کارآفرینی فیل نایت را به شکلی جذاب و قابل فهم روایت می‌ کند.

این کتاب به خوبی نشان می‌ دهد که برای رسیدن به موفقیت، نیازی به داشتن جایگاه یا وضعیت خاصی نیست و هر فردی می‌ تواند این هدف را دنبال کند. داستان کتاب درباره رسیدن به آرزوها و هدف‌ها، شکست خوردن و بلند شدن، کشف استعداد و بهره‌ برداری از آن است. این کتاب، نه تنها برای افرادی که در حوزه کسب و کار و مدیریت فعالیت می‌ کنند، بلکه برای تمامی افرادی که به خود و آرزوها یشان ایمان دارند، مناسب است.

“کفش باز” به عنوان یکی از بهترین کتاب‌ ها در زمینه مدیریت شناخته شده است و بیل گیتس و وارن بافت نیز این کتاب را در بین بهترین کتاب‌های سال ۲۰۱۶ قرار داده‌ اند. در این کتاب، شخصیت موفق فیل نایت (Philip H Knight) به عنوان یک الگوی ارزشمند برای جنگیدن و دست‌ یابی به آرزوها و هدف‌ها، معرفی شده است.

این کتاب در زمینه کتاب‌ های انگیزشی بسیار محبوب است. سادگی و صداقت فیل نایت، شما را با خود همراه می‌ کند و نوشته‌ های کتاب، حس انگیزه و امید را در شما برانگیخته و به شما تضمین می‌ کند که شما نیز می‌ توانید مثل فیل نایت به موفقیت‌ های بزرگ دست یابید. در حال حاضر، لوگوی شرکت نایک در سراسر جهان به چشم می خورد و این شرکت به یکی از بزرگترین شرکت‌ های اسپرتی جهان تبدیل شده است.

 

خرید کتاب کفش باز

 

معرفی کتاب هفت عادت مردمان موثر اثر استفن ریچاردز کاوی

6.کتاب هفت عادت مردمان موثر

کتاب “هفت عادت مردمان موثر”، توسط استفن ریچاردز کاوی نوشته شده و یکی از پرفروش‌ ترین کتب نیویورک تایمز محسوب می‌ شود. در این کتاب، عادات افراد موفق با هم ترکیب شده و به شما به شیوه قدرتمندانه‌ ای آموزش داده می‌ شود که بتوانید به سادگی از آن‌ ها استفاده کنید.

کتاب “هفت عادت مردمان موثر” نوشته‌ ی استفن ریچاردز کاوی، به شما نشان می‌ دهد که با باز کردن دروازه‌ ی تغییر و پیروی از قوانینی که در این کتاب ذکر شده، می‌ توانید به راحتی به رشد و تکامل خود بپردازید. این کتاب به‌ روز رسانی شده و به زبان ساده و قابل فهم نوشته شده است.

باز کردن دروازه‌ی تغییر، تأثیر مستقیمی بر روی موفقیت شخصی و اعتماد به نفس دارد. با مطالعه‌ی این کتاب، می‌توانید به شخصیت درونی و مفهومی خود بیشتر بپردازید و زندگی شاد و آرامی را برای خود ایجاد کنید. همچنین با این کتاب می‌ توانید به بازسازی روابط مهمی که در گذشته خراب شده است، بپردازید.

رشد شخصیتی، نیاز به شکیبایی و تلاش دارد؛ اما در پایان به پاداش‌ هایی خواهید رسید که انگیزه‌ ی شما را افزایش خواهند داد. “هفت عادت مردمان موثر” تا به حال به 38 زبان ترجمه شده و بیش از 25 میلیون نسخه از آن فروخته شده است. این کتاب به عنوان یکی از برجسته‌ ترین و موثرترین کتاب‌ های بازاریابی قرن بیست و یکم شناخته شده است و استفن را به شهرت جهانی رسانده است.

 

خرید کتاب هفت عادت مردمان موثر

 

معرفی کتاب افسانه کارآفرینی اثر مایکل گربر

7. کتاب افسانه کارآفرینی

کتاب “افسانه کارآفرینی” نوشته مایکل گربر، به سوال اصلی درباره کسب و کار خوب و موفق پاسخ می‌ دهد. این کتاب بر اساس تجربیات موفق نویسنده نوشته شده است و به شما کمک می‌ کند با ایده‌های جدید و دیدگاه های مختلف، کسب و کار خود را به روشی مطمئن، رشد و توسعه دهید. به عبارت دیگر، این کتاب به شما می‌ آموزد که چرا اکثر کسب‌ و کارها نمی‌ توانند موفق شوند و چه کارهایی را برای رسیدن به موفقیت باید انجام دهند.

بهترین تجارت‌ها، کسب و کارهایی هستند که صاحبان آن‌ها به دلیل دانش و تلاش زیاد خود، موفقیت‌ های بیشتری در امور مالی، بازاریابی، مدیریت و عملکرد داشته‌ اند. در حقیقت، آن‌ ها به دلیل نیازشان به دانستن مطالب بیشتر، به شکل استثنایی در تجارت خود عمل کرده‌ اند.

مشکل اصلی تجارت‌ های شکست‌ خورده، نبود دانش کافی صاحبان آن‌ ها نیست، بلکه صرف کردن زمان و انرژی در مسایلی است که فکر می‌ کنند به خوبی می‌ دانند، اما در واقع نیاز به بررسی و بهبود آن‌ها دارند.

کتاب “افسانه کارآفرینی“، به افرادی که می‌ خواهند یک کسب و کار کوچک را با موفقیت راه‌ اندازی کنند، ایده‌ هایی ارایه می‌ دهد که در صورت به کار گیری واقعی آن‌ ها، موجب خلق تجارتی هیجان‌انگیز و کوچک با موفقیت‌ های شخصی خواهد شد.

برای رسیدن به این هدف، باید دیدگاه خود را در مورد تجارت و کارآفرینی تغییر داده و به دانش و اطلاعات بیشتری در امور مالی، بازاریابی، مدیریت و عملکرد دست پیدا کنید. در نهایت، اطمینان خواهید داشت که تجارت و زندگی شما بهتر و هیجان‌ انگیزتر خواهد بود.

 

 

خرید کتاب افسانه کارآفرینی

 

معرفی کتاب رهبری سرالکس فرگوسن

8.کتاب رهبری

الکس فرگوسن، مربی سابق تیم فوتبال منچستر یونایتد که در سال ۱۹۴۱ متولد شده است. مایکل موریتز نیز در این کتاب، خاطرات و آموخته‌ های این مربی بزرگ انگلیسی را جمع‌آوری کرده است.

کتاب “رهبری”، به جمع‌بندی آنچه الکس فرگوسن در زندگی و در مقام یک مربی و مدیر (ابتدا به مدت دوازده سال در استرلینگ شایر شرقی، سنت میرین و آبردین و بعد مرز جنوبی آن، به مدت بیست‌ و شش سال با منچستر یونایتد) آموخته، می‌ پردازد. این کتاب شامل اطلاعات جالبی است که قبلاً درباره آن‌ ها نوشته نشده بود و فرگوسن طیف گسترده‌ای از مسایل مدیریت را تحت پوشش قرار داده است.

در ابتدای کتاب، فرگوسن به خوانندگان خود یادآوری می‌کند که او متخصص مدیریت یا کسب‌ و کار نیست و علاقه ی کمی به سخنرانی‌ های علمی دارد. بنابراین، خوانندگان نباید انتظار داشته باشند که کتاب حاوی قوانین و شیوه‌ های مشخص باشد. فرگوسن می‌ نویسد:

«از من نخواهید که شیوی حسابداری دوبل را شرح دهم یا بگویم چطور می‌ شود پانصد نفر را در طی شش ماه استخدام کرد یا چالش‌ های مدیریت ماتریسی را بازگو کنم یا بگویم چطور می شود کارخانه‌ ای در یک روز، صدهزار تلفن همراه هوشمند تولید کند یا بهترین شیوه‌ های برنامه‌نویسی چه هستند زیرا من هیچ ایده‌ ای ندارم. این تخصص‌ ها را دیگران دارند، تمام زندگی‌ من حول‌ و حوش فوتبال گذشته است. این کتاب شامل درس‌ ها و مشاهده‌ هایی است درباره ی اینکه چگونه در میدان فوتبال به دنبال برترین جایگاه بوده‌ ام».

کتاب “رهبری” پس از درخواست مایکل موریتز، مدیر سکوییا کپیتال، نوشته شده است. موریتز، مدیر کمپانی خصوصی سرمایه‌گذاری امریکایی بود که شهرت آن بیشتر برای طراحی و سازمان‌ دهی شرکت‌ هایی چون اپل، سیسکو، گوگل، پی‌پال، یوتوب و واتس‌ اپ و ایر‎ بی ‎اند بی است.

بخش زیادی از موضوعات این کتاب، حاصل گفت‌ و گو های فرگوسن و موریتز است؛ موضوعاتی که این دو فرد در مورد آن ها پیشتر فکر نمی‌ کردند. گفت‌ و گو های این دو شخص، امکان داد که افکارشان را بر مسایلی متمرکز کنند که هر مدیری با آن ها روبه‌رو می‌ شود اما به دلیل گرفتاری‌ های روزمره فرصت نمی‌ کند آن را سازمان‌ دهی کند.

در کتاب “رهبری”، فرگوسن به تجربیات خود در حوزه فوتبال و مدیریت تیم‌ های فوتبال پرداخته است. او بر این باور است که یک رهبر قوی، باید همچون یک مربی فوتبال، بتواند تیم خود را به درستی هدایت کند. برای دستیابی به این هدف، باید بتوانید بازیکنان را متقاعد کنید که بهترین خود را ارایه دهند و با همکاری و تلاش مشترک، به موفقیت دست پیدا کنند.

فرگوسن در این کتاب، تکنیک‌ های مختلفی برای مدیریت تیم و رهبری بازیکنان را به اشتراک گذاشته است. او به خوانندگان خود نشان می‌دهد که چگونه بازیکنان خود را به چالش‌ های جدید ترغیب کرده و آن‌ ها را به عنوان یک تیم توانمند و هماهنگ، به سمت موفقیت هدایت کنند.

در کل، کتاب “رهبری”، یک منبع عالی برای هر شخصی است که به دنبال بهبود مهارت‌ های رهبری و مدیریت خود است. این کتاب، با تجربیات الکس فرگوسن در حوزه فوتبال، نکاتی ارزشمند و عملی برای مدیران و رهبران هر صنعتی ارایه می‌ دهد.

 

 

خرید کتاب رهبری

 

کتاب 21 قانون انکار ناپذیر رهبری از جان سی مکسول

9.کتاب 21 قانون انکار ناپذیر رهبری

رهبری، نوشته‌ ی جان سی ماکسول، درباره‌ ی مولفه‌ های کلیدی رهبری صحبت می‌ کند و نشان می‌ دهد که چطور می‌ توان این مهارت را تقویت کرد. نویسنده با بیش از سی سال تجربه در این زمینه، تمرین‌ هایی در کتاب خود به اشتراک می‌ گذارد که به خواننده کمک می‌ کند تبدیل به یک رهبر تأثیرگذار شود. این کتاب راهکار هایی برای دستیابی به موفقیت نیز ارایه می‌ دهد.

ماکسول معتقد است که رهبری مهارتی است که نیاز به رشد و پرورش دارد و هیچ‌کس از ابتدا یک رهبر به دنیا نمی‌ آید. این کتاب، مهارت‌ ها و تکنیک‌ هایی را برای تبدیل شدن به یک رهبر تأثیرگذار و موفق، معرفی می‌ کند و به علاقه‌ مندان در این زمینه، کمک می‌ کند تا این مهارت را تقویت کنند.

مباحث مهمی که در این کتاب مورد بحث قرار می‌ گیرند، شامل به‌روزرسانی رویکردهای رهبری، ارزیابی نقاط قوت و ضعف و چگونگی ترغیب دیگران به پیروی از رهبر هستند. همچنین، تمام فصول کتاب با تمریناتی همراه شده‌ اند که به مخاطب کمک می‌ کنند تا مطالب را بهتر درک کند.

این کتاب که اولین جلد از مجموعه کتاب‌ های قوانین است، بعد از 25 سال از انتشار در سال 1998، بررسی و بازبینی شده و نویسنده نسخه‌ ی نهایی خلاصه کتاب را با آموزه‌ های جدید، منتشر کرده است.

 

خرید کتاب 21 قانون انکار ناپذیر رهبری

 

جمع بندی

در کل، کتاب‌ های مربوط به رهبری کسب و کار، برای افرادی که به دنبال توسعه و پیشرفت در حیطه‌ ی کسب و کار هستند، بسیار مفید می باشند. این کتاب‌ ها با بهره‌ گیری از تجربیات افراد موفق و اصول رهبری، به خوانندگان علاوه بر ارتقای مهارت‌ های رهبری، تکنیک‌ های کارآمد و راهکارهایی را برای دستیابی به موفقیت در کسب و کار ارایه می‌ دهند. با توجه به بیشتر شدن رقابت در بازار کار، خواندن کتاب‌ های مربوط به رهبری کسب و کار، یکی از بهترین راهبردهای دستیابی به موفقیت در حوزه کسب و کار است.
کتاب پیشنهادی شما چیه؟ از طریق باکس ذیل با ما در ارتباط باشید.
نام و نام خانوادگی(ضروری)

معصومه پروانه

فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار هستم و در حال حاضر به عنوان کارشناس سئو در شرکت آکو فعالیت می کنم. به دنیای برنامه نویسی و طراحی وب هم علاقه زیادی دارم و همزمان در حال تمرین و پیشرفت در این حوزه هستم. در عین حال عاشق کارمم و هر روز برای کارم آموزش میبینم و در دنیای وب اسکرول میکنم تا بهترین خودم رو ارایه بدم.
از راه های زیر با ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.