تفویض اختیار در مدیریت چیست

تفویض اختیار در مدیریت چیست

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

تفویض اختیار در مدیریت چیست

تفویض اختیار به معنای سپردن مسئولیت به یکی از کارکنان تیم است. در واقع، رهبران موفق در محل کار، برای رشد و ارتقای اعضای تیمشان، وظایف را به آن‌ها واگذار می‌کنند. این کار نشان از اهمیت دادن به اعضای تیم و بخشی از برنامه استراتژیک برای توسعه آن‌هاست. به طور خلاصه، تفویض اختیار برای مدیریت و توسعه اعضای تیم بسیار مهم است.

چرا رهبران در تفویض اختیار به طور موثر شکست می خورند؟

تفویض اختیار، به معنای دادن قدرت و صلاحیت برای انجام کار به شخص دیگری است. این ابزار می‌تواند بسیار کارآمد باشد، اما برای بسیاری از مدیران در محیط کار مشکل ساز است. برخی از دلایل این امر عبارتند از:
  1.  اعتقاد به اینکه خودشان می‌توانند بهتر و به راحتی کار را انجام دهند.
  2.  نگرانی از زمان گذاشتن برای توضیح دادن کار به شخص دیگر.
  3.  نگرانی از پاسخگویی در صورتی که شخص دیگر اشتباه کند.
  4.  نارضایتی از مهارت های فنی کارکنان.
مدیرانی که تحت فشار هستند و تمرکزشان بیشتر بر روی رفع مشکلات فوری است، احتمالاً در تفویض اختیار موفق نخواهند بود. بهتر است به مدیریت فعال بپردازید و با دادن صلاحیت به افراد دیگر، شانس موفقیت خود را بالا ببرید.

دلایل رایجی که چرا مدیران در تفویض اختیار شکست می خورند

به طور خلاصه، تفویض اختیار در محل کار به معنای دادن قدرت تصمیم‌گیری به اعضای تیم است. اگرچه این روش می‌تواند بهبود عملکرد مجموعه را به همراه داشته باشد، اما در بسیاری از موارد شکست می‌خورد. این می‌تواند به دلیل عدم اعتماد به اعضای تیم یا استخدام نادرست آن‌ها باشد. رهبران با ویژگی‌های شخصیتی مناسب، تیمی با عملکرد بالا می‌سازند. در اینجا به بررسی مزایای و تأثیرات مثبت تفویض اختیار بر کسب و کار، مدیران و کارکنان پرداخته خواهد شد.

۳ مزایای تفویض اختیار به مدیر

 ۱ – وقت خود را آزاد کنید 

به عنوان یک مدیر، با تفویض اختیار در محل کار، می توانید به پروژه ها و وظایف مهم تمرکز کنید و یا به رشد و پیشرفت افراد دیگر در تیم کمک کنید.

 ۲ – فرهنگ اعتماد پر رونق را ایجاد کنید

از گفتن “من فقط خودم این کار را انجام خواهم داد” خودداری کنید؛ چرا که به طور ناخودآگاه کارهای شما بیشتر می‌شود و عملکرد شما کاهش می‌یابد. مدیران موفق می‌دانند که زمان مناسبی برای تفویض اختیار هست و با این کار، به دیگران انگیزه می‌دهید و آنها را به پیشرفت حرفه‌ای تشویق می‌کنید و از مهارت‌های تیم خود استفاده می‌کنید.

 ۳ -انعطاف پذیری تیم خود را افزایش دهید

وقتی کارکنان فرصتی برای به چالش کشیدن مهارت‌های خود در محل کار دارند، وفاداری و بهره‌وری آنها بهبود می‌یابد یا حداقل کاهش نمی‌یابد. هنگام استفاده از تفویض اختیار برای توسعه نیروی کار، بهتر است مدیر بداند کدام کارکنان شایستگی‌های عملی برای انجام وظایف مهم را دارند. همکاری در قالب یک تیم در پروژه‌ها می‌تواند امکان به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و رشد ایده‌های تیمی را فراهم کند. تفویض اختیار در محل کار می‌تواند یک ابزار و مهارت ضروری برای انجام به موقع کار باشد و حتی در غیاب مدیر، کارکنان می‌توانند کارها را به خوبی انجام دهند. تفویض اختیار در مدیریت چیست

۳ مزایای کلیدی تفویض اختیار به کارمندان

۱ – فرصتی برای اثبات ارزش خود

وقتی رئیس شما یک مسئولیتی را به عهده شما می‌گذارد، این فرصتی است برای نشان دادن توانایی و مهارت‌هایتان.

 ۲ – فرصتی برای مشارکت

وقتی مدیرتان، به شما در کار  سخت گیری می کند، نگران نباشید. این موضوع را به عنوان یک توصیف در نظر بگیرید. آنها به مهارت های شما اعتقاد دارند و می دانند که شما می توانید کار را خوب و درست انجام دهید. همچنین، شما می توانید نظرات خود را بیان کنید. رهبران خوب همیشه از شما حمایت می کنند و به شما کمک می کنند.

 ۳ – یک فرصت منحصر به فرد برای رشد شغلی شما

وقتی کارفرمایان به شما اعتماد دارند، فرصت زیادی برای نشان دادن توانایی های خودتان پیش روست. اگر کاری را که به شما واگذار شده را به خوبی انجام دهید، می تواند به ارتقای شغلی، افزایش درآمد یا حتی افزایش انعطاف پذیری در نقش کنونی شما منجر شود. در پایان، تفویض اختیار یعنی اینکه به همکارانتان اجازه دهید کارهایی که مربوط به مجموعه مهارت های آنهاست، را در دست گرفته و انجام دهند. این موضوع بسیار مهم است، زیرا باعث می شود رهبران بتوانند مهارت های خود را به بهترین شکل به کار گیرند، فضای کاری مثبت و با انگیزه برای همه ایجادکنند.تفویض اختیار در مدیریت چیست

۳ نوع کار که باید محول کنید

۱. کارهای خسته کننده که بر رشد تاثیری ندارند

همه کارهایی که شما و تیمتان در یک کسب و کار انجام می‌دهید، برای عملکرد کلی آن مهم هستند. اما بهتر است وظایف ساده‌ای مانند خرید و فروش، سازماندهی پرونده‌ها، کارهای اداری و موارد مشابه را به کارکنانتان واگذار کنید. این کار باعث می‌شود وقت بیشتری برای کارهای پیچیده‌تر و مهم‌تر داشته باشید که به رشد کسب و کار شما کمک می‌کنند. اگرچه تصمیم‌گیری در مورد نحوه واگذاری وظایف به کارکنان، مسئولیت‌های پیچیده و حساس مانند استخدام استعدادهای جدید و نظارت بر امور مالی را باید به عهده خودتان بگیرید. تفویض اختیار به شما کمک می‌کند تا زمان بیشتری برای انجام این کارها داشته باشید. همیشه به خاطر داشته باشید که کارهایی که به بخش زیادی از وقت شما نیاز دارند، می‌توانند شما را از انجام کارهای مهم تر و پیچیده‌تر که فقط شما می‌توانید انجام دهید، منحرف کنند. لذا با دقت و با توجه به اولویت‌های کسب و کار، تصمیم گیری در مورد واگذاری وظایف را انجام دهید.

۲. کارهایی که اشتیاق شما را از بین می برد

وقتی که در سطح پایین تری بودید، احتمالا وظایفی را داشتید که خیلی از آنها را دوست نداشتید و به سختی انجام می دادید. حالا که به سطحی بالاتر رسیده اید، می توانید این وظایف را به تیم خود واگذار کنید. اما باید به این نکته توجه کنید که کارکنان شما هم مثل شما احساس خستگی می کنند و باید فشار روحی و عاطفی را از آنها کم کنید. بهتر است که وظایف را به کارکنانی که به آن علاقه دارند و توانایی انجام آن را دارند واگذار کنید. بهتر است با آنها صحبت کنید و از علاقه و توانایی هرکدام آگاه شوید.

۳. وظایفی که شخص دیگری بهتر از شما می تواند انجام دهد

رهبر بودن به این معنی نیست که شما تنها کسی نیستید که می‌توانید یک پروژه را به بهترین شکل انجام دهید. کارکنان شما هر یک دارای استعدادهای خاصی هستند و ممکن است شخص دیگری بهتر از شما برای انجام یک کار باشد. وظیفه شما به عنوان مدیر، توسعه و آموزش کارکنان است. هر فرد در تیم شما مجموعه مهارت‌های خود را دارد و استفاده بهینه از آنها باعث بهبود کارایی کلی می‌شود. به عنوان یک رهبر، نمی‌توانید همه چیز را به تنهایی انجام دهید و باید به تیم خود اعتماد کنید. با تفویض اختیار به کارکنان، می‌توانید به بهره‌وری بیشتری دست یابید و شرکت خود را به سمت پیشرفت هدایت کنید.

جمع بندی:

با توجه به اینکه تفویض اختیار به صورت دقیق و با دانستن وظایف و مسئولیت‌های هر کدام از اعضای تیم ضروری است، ارتباط بین اعضای تیم باید به طور مداوم حفظ شود تا هماهنگی مناسبی در اجرای پروژه تضمین شود. در کل، تفویض اختیار به عنوان یک روش موثر در سازماندهی شغلی و توسعه توانمندی‌های فردی می‌باشد. منبع : businessnewsdaily.com

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطمحصولات جدید

جستجو کنید ...

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.