5 دلیل ترک کارکنان

چرا کارکنانم من را ترک می کنند جز 5 دلیل ترک کارکنان

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

چرا کارکنانم من را ترک می کنند ؟

5 دلیل ترک کارکنان که امروزه دغدغه اصلی مدیران کسب و کار  است و همیشه به دنبال  جواب آن هستند را بررسی خواهیم کرد؛ اگر شما هم صاحب کسب و کار هستید و نمی دانید چرا انقدر زود به زود کارکنانتان شمارا ترک می کنند، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. ما به اشتباه فکر می کنیم آدم ها به یکباره و بدون هیچ دلیلی خوشی زیر دلشان می زند و ما را ترک می کنند؛ اما واقعیت این است که آن ها بارها و بارها آلارم هایی کوچک داده اند که شاید ما آن ها را جدی نگرفته ایم.

گوش دادن به نظرات کارکنان از دلایل ترک کارکنان

گوش دادن به نظرات کارکنان

ما به عنوان یک مدیر لازم است حتما صدای کارکنانمان را به موقع بشنویم و دقیقا بدانیم آن ها چه اهدافی در زندگی دارند که برای رسیدن به آن تلاش می کنند و همچنین به ایده و خلاقیت های آن ها توجه کنیم و اجازه بدهیم  نظرات و پیشنهادات خود را بیان کنند و اجازه صحبت داشته باشند. یکی از دلایل ترک کارکنان ایده ها و خلاقیت هایی است که به آن ها توجه نمی شود. در ادامه، نکاتی برای بهبود ارتباط با کارکنان و توجه به اهداف و ایده های آن ها را مطرح می کنم:
 1. گوش دادن فعال:
  • گوش دادن به کارکنان با دقت و تمرکز، نه تنها نشان از احترام به نظرات آن ها دارد بلکه می تواند به فهم بهتر نیازها و اهداف آن ها کمک کند.
 2. انجام جلسات انفرادی:
  • برگزاری جلسات انفرادی با کارکنان به شما این امکان را می دهد که از نزدیک با اهداف شخصی و حرفه ای آن ها آشنا شوید و به آن ها ایجاد فرصت برای ابراز نظرات خود بدهید.
 3. ارایه امکانات برای ارتقا شغل و خلاقیت:
  • ارایه فرصت ها و امکاناتی که به کارکنان این امکان را بدهد که خود را در زمینه هایی که به آن ها علاقه دارند توسعه دهند و خلاقیت های خود را ارتقا دهند.
 4. برگزاری جلسات گروهی:
  • جلسات گروهی با کارکنان به عنوان یک تیم می تواند فرصتی برای تبادل اطلاعات و ایده ها باشد. این فعالیت باعث افزایش تعاملات مثبت و تشویق همکاری می شود.
 5. تشویق به ارایه نظرات:
  • تشویق کارکنان به ابراز نظرات و ایده هایشان، حتی اگر با نظرات مدیر مغایرت داشته باشد، از آن ها جلوگیری می کند که احساس کنند نظراتشان اهمیت ندارد.
 6. برگزاری جلسات بازخورد:
  • جلسات بازخورد مکانی مناسب برای بحث و گفتگو در مورد اهداف، عملکرد، و مسائل مختلف است. این فرصت به کارکنان این امکان را می دهد که نظرات و انتظارات خود را اعلام کنند.
 7. اعطای فرصت برای رشد حرفه ای:
  • فراهم کردن فرصت های آموزشی و توسعه حرفه ای به کارکنان نه تنها نشان از توجه به توسعه آن ها دارد بلکه باعث افزایش انگیزه و اشتیاق برای حضور در سازمان می شود.
 8. استفاده از ابزارهای فیدبک الکترونیکی:
  • استفاده از سیستم های فیدبک الکترونیکی می تواند برای کارکنان فرصتی باشد تا نظرات خود را در مورد سازمان و محیط کاری ارایه دهند، حتی اگر به صورت ناشناس باشد.
در کل، برقراری ارتباط با کارکنان و توجه به اهداف، ایده ها، و خلاقیت های آن ها لازم برای افزایش مشارکت و حفظ استعدادهای سازمان است. این رویکردها به دلیل افزایش ارتباطات مثبت و ایجاد یک فضای کاری حامی از نوآوری و توسعه، می توانند در کاهش نرخ ترک کارکنان تأثیرگذار باشند.

پرداخت به موقع حقوق و مزایا جز 5 دلیل ترک کارکنان

پرداخت به موقع حقوق و مزایا

لازم است بدانیم، پرداخت به موقع و مناسب حقوق و مزایا، احترام؛ توجه و … جز وظیفه ی کارفرماست پس باید به آن به قدر کافی توجه کرد. نپرداختن به مشکلات رفاهی کارکنان یکی دیگر از دلایلی است که موجب رنجش و در نهایت ترک کارکنان می شود. چرا که همه ی آن ها انسان هستند و برای زندگی نیاز به پول برای گذراندن زندگی دارند. مشکلات رفاهی که موجب ترک کارکنان می شود برای نمونه به شرح زیر می باشد. مشکلات رفاهی:
 • حقوق و مزایا ناکافی: عدم ارتباط حقوق و مزایا با نیازها و انتظارات کارکنان می‌تواند به عدم رضایت و ترک شغل منجر شود.
 • عدم ارائه امکانات متناسب با نیازهای کارکنان: عدم فراهم کردن امکانات رفاهی مانند تسهیلات مرتبط با تعادل کار و زندگی، باعث ترک شغل می‌شود.
پیشنهاد ما به شما این است که برای کارکنانتان پلن رشد همراه خودشان بنویسید و نشان دهید که رشد آن ها برای شما مهم است و دوست دارید درآمد آن ها بالاتر برود. پس برایشان هدف گذاری کنید و مشخص کنید که اگر این کار ها را انجام دهند به آن هدف خواهند رسید.

کمک به رشد کارکنان جز 5 دلیل ترک کارکنان

کمک به رشد کارکنان

تنها دلیل ماندن آدم در کنار شما فقط و فقط پرداختن به خودشکوفایی آدم ها و رشد آن ها می باشد.
برای مدیری که می خواهد آدم ها در کنارش به رشد و خودشکوفایی برسند در وهله ی اول نیاز است که خودش به خودشکوفایی رسیده باشد تا بتواند آدم هایی دیگر را شکوفا کند باید این جمله را همیشه تکرار کنید که همه چیز از من شروع می شود اگر من آدم منظمی باشم در نتیجه کارکنان من نیز منظم خواهند بود. یادتان باشد آدم ها کسی را که به شکوفا شدن آن ها کمک کرده باشد را هیچگاه ترک نخواهند کرد پس تمام تلاش تان را کنید تا آدم ها به جایگاهی که لایق آن هستند دست پیدا کنند. کمک کنید تا به هدفی که در سر دارند برسند و اهدافشان با اهداف شما یکی باشد چرا که اگر اهداف یکسانی داشته باشید هر چقدر که کارکنانتان تلاش بیشتری برای رسیدن به اهدافشان داشته باشند و به آن دست پیدا کنند در نهایت شما نیز به هدفتان خواهید رسید. پس در رشد و شکوفا شدن آن ها سهیم باشید.
پیشنهاد مطالعه: ۶ روش موثر عملکرد کارکنان

ایجاد احساس تعلق خاطر و ارزشمندبودن برای کارکنان جز 5 دلیل ترک کارکنان

ایجاد احساس تعلق خاطر و ارزشمندبودن برای کارکنان

ایجاد حس تعلق خاطر برای آدم ها می تواند کمک کند آن ها شما را ترک نکنند. اگر آدم ها در جایی احساس تعلق خاطر و احساس مفید بودن نکنند شاید در بازه زمانی کوتاه از اینکه دیگر بیکار نیستند و از طرفی احساس راحتی دارند و کسی به آن ها سخت نمی گیرد لذت ببرند؛ امابعد از مدتی احساس بی ارزش بودن کرده و دنبال کسی می گردند تا به آن ها سخت گرفته و آن ها را شکوفا کنند. پس بنظرم بهترین راه این است که برایشان شرح وظایف مکتوب قرار دهید تا با توجه به آن عمل کنند و به وظایف خود آگاه باشند و بدانند نقش مهمی را در سازمان ایفا می کنند و حضورشان ارزشمند است پس با نیروی بیشتری به کار کردن ادامه دهند. پیشنهاد ما این است؛ برای اینکه آدم ها گیج و گنگ نباشند سعی کنید خواسته هایتان را به صورت مکتوب و شفاف بنویسید و در اختیارشان بگذارید و کمک کنید تا آن ها را اجرایی کنند.  
اگر علاقه مند به دانستن روش هایی برای ایجاد انگیزه کارکنان هستید ما به شما مطالعه مقاله ی ۲۲ استراتژی برای افزایش انگیزه کارکنان را پیشنهاد می کنیم.
ایجاد فرصت آموزشی مرتبط با حیطه کاری جز 5 دلیل ترک کارکنان

ایجاد فرصت آموزشی مرتبط با حیطه کاری

یکی دیگر از دلایل فراهم نبودن فرصت‌های آموزش و پیشرفت می باشد. عدم ارائه فرصت های مناسب برای آموزش و توسعه حرفه ای می تواند باعث عدم رضایت و احساس عقب ماندگی شغلی شود. کارکنانتان را به یادگیری و آموزش ترغیب کنید تا در حیطه کاری خود پیشرفت کنند. پیشنهاد ما به عنوان یک مشاور کسب و کار این است که نیمی از هزینه ی آموزش را شما پرداخت کنید و نیمی دیگر را کارمندانتان، چرا که در نهایت آموخته های کارمندان در مرکز شما اجرا خواهد شد و هم خودش به سطح بالاتری از رشد و پیشرفت دست خواهد یافت.  

جمع بندی:

در نتیجه کارکنان شما در جایی که موقعیت و شرایط مناسب برای رشد آن ها فراهم باشد هیچگاه شما را ترک نخواهند کرد. پس سعی کنید شرایط را در حد توان جهت شکوفاشدن و رشد آن ها فراهم کنید و بر قلب کارکنانتان نفوذ کنید تا کارکنانی وفادار داشته باشید.  

اگر هر گونه سوال یا مشکلی در رابطه منابع انسانی دارید فرم زیر را تمیل نمایید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

نام و نام خانوادگی(ضروری)
شغل شما(ضروری)

  منبع: مشاوره کسب و کار آکو

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.