بازاریابی دهان به دهان چیست

بازاریابی دهان به دهان چیست

خواندن این مطلب

11 دقیقه

زمان میبرد!

بازاریابی دهان به دهان چیست

بازاریابی دهان به دهان یکی از بهترین روش های تبلیغات است. وقتی یکی از مشتریان شما به دوستانش تجربه خود از محصول یا خدمت شما را پیشنهاد کند، این برای مشتریان جدید بسیار قانع کننده است. بنابراین، استفاده از بازاریابی دهان به دهان می تواند به کسب و کار شما کمک کند. این نوع بازاریابی در اشکال مختلفی مانند نظرات زیر پست‌های وبلاگ، هشتگ‌ها و بررسی محصول وجود دارد.

بازاریابی دهان به دهان چیست

بازاریابی دهان به دهان (WOMM) چیست؟

بازاریابی دهان به دهان یا WOM یا WOMM، به معنای تبلیغاتی است که زمانی اتفاق می‌افتد که مصرف کنندگان با دوستان و خانواده خود درباره محصولات یا خدمات یک شرکت صحبت می‌کنند. این نوع بازاریابی، نسبت به تبلیغات پولی سنتی، بسیار قدرتمندتر است زیرا مصرف‌کنندگان بیشتر به دوستان خود اعتماد دارند. قبلاً این نوع تبلیغات فقط به صورت شفاهی و از طریق دهان به دهان صورت می‌گرفت، اما با پیشرفت تکنولوژی و اینترنت، تعریف “دهان” گسترده‌تر شده و امکان محبوبیت دادن به برند شما توسط کاربران وجود دارد.

بازاریابی دهان به دهان در عصر دیجیتال

بازاریابی دهان به دهان یعنی افراد درباره کسب و کار شما با دوستان و آشنایان خود صحبت کنند و تجربیات، پیام ها و ایده های خود را در مورد برند شما به اشتراک بگذارند. این نوع بازاریابی معمولاً از روش های تبلیغاتی مختلف مثل تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات در فضای مجازی و … کمتر استفاده می کند.

می توانید با بهبود تجربه مشتریانتان، ارائه خدمات عالی و ارتقای کیفیت محصول خود، مخاطبان و مشتریان خود را ترغیب به انتشار خبرهای مثبت درباره کسب و کار خود کنید. در بخش بعدی به بررسی استراتژی های مناسب برای این نوع بازاریابی می پردازیم.

چرا بازاریابی دهان به دهان مهم است؟

در حال حاضر، رویکرد تبلیغات در حال تغییر است و فقط پول پرداخت کردن برای درج آگهی‌های تلویزیونی نمی‌تواند به موفقیت منجر شود. به عبارت دیگر، تنها خرید اعلان تبلیغاتی کافی نیست. برای بازاریابی موفق، شما باید رابطه خوبی با مشتریان بسازید و آنها را تا جایی خوشحال کنید که از شما حمایت کنند، حتی به صورت رایگان.

روش بازاریابی دهان به دهان بسیار مهم است؛ زیرا این به برند شما کمک می‌کند که دنبال کنندگان و طرفداران خود را تحریک کنید تا درباره برند شما صحبت کنند و آن را به دیگران معرفی کنند. به عبارت دیگر، این روش باعث می‌شود که برند شما قدرتمندتر شود.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید استراتژی دهان به دهان را به کار بگیرید.

ارزش ویژه برند بسازید

کمپین بازاریابی دهان به دهان یعنی تبلیغاتی که افراد به یکدیگر درباره یک برند می‌کنند. برای موفق بودن در این روش، باید آگاهی‌های لازم را ایجاد کرد، با ارزش‌های برند ارتباط برقرار کرد و احساسات مشتریان را در مورد شما شکل داد. همچنین باید با ارائه خدمات برتر به مشتریان، ساخت محصول منحصر به فرد، یا ایجاد تجربه کاربری بهتر، ارزش ویژه‌ای برای برند خود ایجاد کنید. برندهایی که این کار را انجام داده‌اند، وفاداری بیشتری از مشتریان خود به دست آورده‌اند. تبلیغات دهان به دهان، اعتماد و وفاداری را بیشتر ایجاد می‌کند و نه فقط ارزش مالی را بیشتر می‌کند.

با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید

برای موفقیت در بازار، برند باید به صحبت های مشتریان گوش داده و به نیازهای آن‌ها پاسخ دهد. این روش باعث می شود که مشتریان از کسب و کار شما رضایت بیشتری داشته باشند و آن را به دیگران معرفی کنند. اما کمپین های ویروسی پایدار نیستند و به سختی قابل تکرار هستند. بهتر است به جای آن، به ایجاد یک استراتژی بلندمدت فکر کنید که باعث رشد کسب و کار شما شود. با استفاده از مارکتینگ واژه به واژه (WOMM)، می توانید با ایجاد تعامل اجتماعی و توصیه مشتریان، به رشد سریع تر کسب و کار خود برسید.

بازاریابی محتوایی

یک روش بازاریابی طبیعی و بدون اجبار، در نهایت باعث افزایش درآمد می‌شود. هرچند که تبلیغات بنری و فیسبوکی همیشه یک جایگاه در بازاریابی دارند، اما تکنیک‌هایی که به صورت غیرمستقیم و توسط خود مخاطبان منتقل می‌شوند، بهترین تاثیر را در بازاریابی دارند. به عنوان مثال، تیم‌های فروش از مطالعه موارد کسب و کار‌های موفق و استفاده از ویدئوهای تبلیغاتی برای کمک به فروش استفاده می‌کنند. این روش، بازاریابی محتوایی نامیده می‌شود. افراد به داستان‌های واقعی و تأثیرگذار در مورد کسب و کاری که به دیگران کمک کرده، علاقه مند هستند و این روش، اثربخشی بالایی در بازاریابی دارد.

پیشنهاد اگر علاقه مند به راه اندازی کسب و کار هستید می توانید مقاله نحوه راه اندازی کسب و کار در 11 مرحله را مطالعه کنید.

 

بازاریابی دهان به دهان چیست

آمار بازاریابی دهان به دهان

WOMM یا تبلیغات دهان به دهان، شامل ارجاع دادن به کسب و کار توسط دوستان و خانواده است. بر اساس آمارهای اخیر، مصرف کنندگانی که از دوستانشان به کسب و کار ارجاع داده‌اند، چهار برابر بیشتر، احتمال خرید دارند. همچنین، ۹۰ درصد مردم به پیشنهادات خانواده و دوستان اعتماد دارند و بیش از ۷۴ درصد مصرف‌کنندگان، تأثیر تبلیغات دهان به دهان را در تصمیمات خریدشان مهم می‌دانند. در ضمن، نظرات مشتریان آنلاین و محتوای بصری تولید شده توسط کاربران نیز بر تصمیم‌گیری خرید مؤثر هستند. به علاوه، بسیاری از مصرف‌کنندگان درباره برندهای خاص با دوستان و خانواده صحبت می‌کنند و از تبلیغات دهان به دهان بیشتر از تبلیغات سنتی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. در نتیجه، WOMM می‌تواند راهی مؤثر برای تبلیغات کسب و کارها باشد.

انواع بازاریابی دهان به دهان

سلام، بازاریابی دهان به دهان شامل انواع مختلفی است. در واقع، می توان آنها را به چند دسته اصلی زیر تقسیم کرد.

محتوای ایجاد شده توسط کاربر

محتوایی که توسط خود مصرف کنندگان ایجاد و به اشتراک گذاشته می‌شود UGC نامیده می‌شود. بازاریابی اجتماعی همراه با این نوع محتوا است و مشتریان می‌توانند ویدیوها، پست‌ها، وبلاگ‌ها، پادکست‌ها و عکس‌های محصولات و خدمات شما را ایجاد کنند. برندها می‌توانند با استفاده از تکنیک‌هایی مثل طرح سوالات جذاب در شبکه‌های اجتماعی، ایجاد جامعه جذاب و ارائه دیدگاه‌های جدید، مشتریان خود را تشویق به ایجاد محتوای بیشتر درباره محصولات و خدمات خود کنند.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی، ابزار بسیار قدرتمندی برای اجرای یک کمپین بازاریابی دهان به دهان موفق هستند. به طور مثال، شما می‌توانید با ارتباط با اینفلوئنسرها، مدیریت هشتگ‌های مارک دار و ایجاد رابطه با آنها، از این رسانه‌ها بهره ببرید. علاوه بر تولید محتوای مناسب، ارتباط برقرار کردن با مخاطبان و پاسخگویی به نظرات و بازخوردهایشان نیز بسیار مهم است. برای این کار، می‌توانید از ابزار شنیداری اجتماعی استفاده کنید تا در مورد برند خود و هشتگ‌های مرتبط بیشتر بدانید. همچنین لازم است که به نظرات و بازخوردهای مشتریان جدی گرفته شود و نظرات مثبت را تقویت کرده و به شکایت‌ها و نظرات منفی با دقت پاسخ داده شود. در نهایت، ارتباط با اینفلوئنسرهایی که در حوزه‌ی مرتبط با برند شما فعالیت می‌کنند نیز می‌تواند به تقویت پیام شما کمک کند.

حمایت از کارکنان شما با استفاده از شبکه های اجتماعی 

اگر به اندازه کافی با دوستان و آشنایان در شبکه های اجتماعی متصل نیستید، می توانید با حمایت از کارمندان به آنها کمک کنید. برای این کار، ابتدا باید محتوای جذابی ایجاد کنید که برای کارکنان جالب باشد. سپس از آنها بخواهید که این محتوا را با دیگران به اشتراک بگذارند. در نهایت، فرآیند اشتراک گذاری را تا حد امکان آسان کنید، بدین منظور می توانید از ابزارهای مختلفی مانند پلت فرم حمایت از کارکنان استفاده کنید. این کار به کارکنان شما کمک می کند تا فعال و پرانرژی باشند.

بازاریابی ارجاعی در مقابل بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی ارجاعی و بازاریابی دهان به دهان دو مفهوم مشابه هستند که بسیاری از افراد به جای یکدیگر استفاده می کنند. بازاریابی ارجاعی از یک شبکه پولی برای جذب ترافیک یا فروش استفاده می‌کند، مثلاً با پرداخت هزینه به بلاگرها و تیک‌تاکرها برای قرار دادن لینک محصول در پست‌های خودشان. اما بازاریابی دهان به دهان کاملاً ارگانیک و بدون هزینه است.

پیشنهاد: اگر ایده ای برای راه اندازی کسب و کار ندارید می توانید مقاله 23 ایده کسب و کار درسال 1401 را مطالعه کنید.

بازاریابی دهان به دهان چیست

چگونه یک استراتژی بازاریابی دهان به دهان بسازیم

قبل از اینکه در مورد روش های بازاریابی دهان به دهان صحبت کنیم، باید به این نکته توجه کنیم که هیچ استراتژی بازاریابی نمی تواند محصول بدی را به فروش برساند. به عبارت دیگر، اگر محصول شما خوب نباشد، هیچ تبلیغات و تلاشی برای بازاریابی نمی تواند آن را به موفقیت برساند. بهترین راه برای فروش محصول، ساخت یک محصول عالی با تجربه خرید استثنایی است. این باعث می شود که به طور طبیعی و با لذت، افراد در مورد محصول شما به دیگران پیشنهاد بدهند. حالا که این مطلب روشن شد، می توانیم در مورد روش های بازاریابی پوشش بدهیم.

گوش دادن دقیق و پاسخگویی سریع به حرف ها و نظرات مردم

برای استفاده از روش دهان به دهان که یکی از روش های موثر تبلیغاتی است، باید به گوش دادن دقیق به نظرات و حرف های مردم علاقه مند باشید. برای این کار می توانید از خدماتی مانند Google Alerts، Mention یا Meltwater استفاده کنید تا بدانید کسانی که درباره شما صحبت می کنند چه می گویند. همچنین می توانید از هشدارهای مربوط به نام تجاری یا محصولتان استفاده کنید و هشتگ های مرتبط را در پلتفرم های رسانه های اجتماعی ردیابی کنید.

اگر بخواهید بهترین نتیجه را از روش WOM بگیرید، لازم است به سرعت به نظرات و حرف های مردم پاسخ دهید و فرصت های تعامل را به موقع به وجود آورید. همچنین باید در نظر داشت که زمان بندی در اینترنت خیلی مهم است و ممکن است یک موضوع  همان روز در یک پلتفرم اجتماعی مورد توجه باشد، اما روز بعد فراموش شود!

داستان های مشتری و نظرات مثبت را تقویت کنید

یکی از مزایای استفاده از شبکه های اجتماعی این است که می توانید با شنیدن نظرات و داستان‌های مشتریان خود، به راحتی افرادی که از محصولات یا خدمات شما راضی بوده‌اند را شناسایی کنید. آن‌ها می‌توانند از طریق پست‌های اینستاگرام یا حتی در یک ویدیوی YouTube نام تجاری شما را به اشتراک بگذارند. وقتی این نظرات و داستان‌های مثبت را مشاهده می‌کنید، بهتر است آن‌ها را بازتوییت، اشتراک‌گذاری مجدد یا حتی بازپست کنید تا نظرات مثبت افراد بیشتر شود. همچنین، بهتر است محتوای وبلاگ خود را بروزرسانی کرده و در تبلیغات و حتی وب سایت خود از داستان‌های مشتریان خود استفاده کنید. حتماً باید قدردانی خود را از وفاداری مشتریان نشان دهید و به روشی واقعی در ارتباط با آن‌ها باشید.

برنامه حمایت از کارکنان را راه اندازی کنید

اگر از کارکنان خود حمایت کنید، تعداد مخاطبان شما هم بیشتر خواهد شد. هر کارمند در شرکت شما دوستان، خانواده و طرفداران خود را دارد. از این شبکه برای تبلیغات خود استفاده کنید، اما حتماً محتوای صادقانه‌ای بسازید. همچنین از هرگونه عملی که به نظر مخاطبان نادرست باشد، خودداری کنید. چون ممکن است بیشتر از آن‌که مفید باشد، ضرر داشته باشد.

سفیران خود را تشویق کنید تا نظرات خود را بنویسند

نظرات مثبت و منفی می‌تواند بر شکل و شمایل کسب و کار شما تأثیر بگذارد. 70 درصد از افراد به نظرات آنلاین اعتماد دارند، بنابراین حفظ شهرت برند شما امری مهم است. اگر با مشتریان و سفیران برند خود خوب رفتار کنید، می‌توانید نظرات و بازخوردهای مثبت را در سایت‌هایی که نقد و بررسی محصولات را انجام می‌دهند، جمع آوری کنید. مثلاً اگر رستورانی دارید، می‌توانید با پیام متنی به یک مشتری راضی پیشنهاد دهید تا نظر خود را در مورد رستوران شما بنویسد و در ازای آن یک نوشیدنی رایگان در بازدید بعدی‌اش دریافت کند.

ارائه خدمات بی نظیر به مشتریان

یک تجربه نامطلوب مشتری می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی به سرعت منتشر شود و باعث بدبینی عمومی شود. در خدمات مشتری، شبکه‌های اجتماعی بسیار مؤثر هستند؛ زیرا برای بحث و گفتگو درباره هر موضوعی، تنها چند کلیک لازم است. بنابراین، حتماً مطمئن شوید که خدمات عالی و با کیفیتی را به مشتریان خود ارائه داده و از رضایت آن‌ها اطمینان حاصل کنید تا مشتریان خود از کسب‌وکارتان راضی باشند و به جای شکایت در شبکه‌های اجتماعی، با شما تماس بگیرند.

بهترین نمونه های بازاریابی دهان به دهان

شما اکنون مهم‌ترین جنبه‌های بازاریابی دهان به دهان را می‌دانید. حالا بیایید چند نمونه از بهترین کمپین‌های  بازاریابی دهان به دهان را برای الهام بخشیدن به کمپین بعدی شما معرفی کنیم.

Scrub Daddy

شرکت Scrub Daddy به عنوان بهترین شرکت اسفنجی آمریکا شناخته می‌شود و با ایجاد یک پایگاه طرفداران وفادار، استراتژی موثر بازاریابی دهان به دهان را اجرا کرده است. این شرکت با ابداع محصولی بی نظیر در برنامه شارک تانک شروع به کار کرد و با تولید محتوای خنده دار در TikTok، موفق به حفظ “عامل ویروسی” خود شد. این رویکرد موثر به آنها اجازه گسترش خطوط تولید و ایجاد spinoff هایی مانند Scrub Mommy را داده است.

استارباکس

استارباکس یک زنجیره فروشگاه قهوه است که با دقت و توجه به جزئیات، توانسته به شهرت برسد. آنها از برندسازی، طراحی فروشگاه، خدمات مشتری و برنامه تلفن همراه استفاده کرده‌اند تا با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. یکی از عوامل مهم در موفقیت استارباکس، طراحی محصول است که هر فنجان قهوه با نام استارباکس بر روی آن، به عنوان نماد آگاهی از برند عمل می‌کند. این زنجیره فروشگاه قهوه با ارائه تجربه‌ای منحصر به فرد، مشتریان خود را به اشتراک گذاری تجربه خود با دیگران ترغیب می‌کند.

تسلا 

مدیر عامل شرکت ایلان ماسک همواره معتقد بوده است که تبلیغات سنتی مثل تبلیغات تلویزیونی در مورد خودروهای برقی بسیار موثر نیست. به جای آن، استراتژی تسلا بر این است که مالکان فعلی تسلا دوستان، خانواده و همکارانشان را متقاعد کنند که تسلا را خریداری کنند. تجربه رانندگی با یک تسلا چیزی است که افراد را به خرید آن وادار می‌کند. تسلا همچنین نمایشگاه‌هایی دارد که در آنها می‌توانید ماشین را آزمایش کنید و از تجربه رانندگی با یک خودرو الکتریکی لوکس لذت ببرید.

جمع بندی :

استفاده از بازاریابی دهان به دهان برای هر کسب و کاری مهم است، اما اجرای صحیح آن برای بسیاری از افراد سخت است. برای جذب مشتریان، باید یک محصول عالی، خدمات مشتری عالی و مدیریت جامعه قوی داشته باشید تا بتوانید برند خود را با موفقیت در بازار به اشتراک بگذارید.بازاریابی دهان به دهان برای هر کسب و کاری مثل یک رستوران، نمایشگاه ماشین یا یک کافه، به شما کمک می‌کند تا تعداد مشتریان خود را افزایش داده و آنها را به سفیران دائمی برندتان تبدیل کنید.

 

منبع : elementor.com

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.