مهارت های مشاوره بازاریابی

مهارت های مشاوره بازاریابی

خواندن این مطلب

9 دقیقه

زمان میبرد!

مهارت های مشاوره بازاریابی

مهارت های مشاوره بازاریابی‌: برخی از بازاریابان در ایران فکر می‌کنند که تنها راه موفقیت در حوزه کار، پیشرفت در شغل تمام وقت است. اما آنها باید بدانند که یک انتخاب دیگر نیز وجود دارد: شروع به کار به عنوان یک مشاور بازاریابی خوداشتغال.

با وجود گستردگی فرصت‌های شغلی در حوزه بازاریابی دیجیتال در ایران، تقاضای بسیاری برای متخصصان ماهر در این زمینه وجود دارد. در حال حاضر، بازار مشاوران مستقل نیز در حال گسترش است. این واقعیت نشان می‌دهد که برخی شرکت‌ها، به جای سرمایه‌گذاری بر روی یک متخصص که می‌تواند تیم داخلی آنها را آموزش دهد، به هزینه‌های گران قیمت شرکت‌های بازاریابی یا تبلیغاتی روی می‌آورند.

مهم است که بدانید خوداشتغالی برای همه مناسب نیست. هر شغلی مزایا و معایب خود را دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شروع به کار به عنوان یک مشاور بازاریابی، بهتر است ادامه مطلب را بخوانید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

 

مهارت های مشاوره بازاریابی

یک مشاور بازاریابی چه کاری انجام می دهد‌؟

شغل یک مشاور بازاریابی بسته به شرکت و پروژه متفاوت است، اما معمولاً شامل مشاوره به شرکت‌ها در مورد بهترین راه حل برای دستیابی، جذب و تبدیل مشتریان به خریدمی‌باشد.

مشاوران بازاریابی می‌توانند طیف وسیعی از خدمات را ارائه دهند که عبارتند از:

 • ارزیابی تلاش‌های بازاریابی فعلی و ارائه پیشنهادات برای بهبود
 • کمک به طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای کمپین‌های بازاریابی دیجیتال در سراسر کانال‌های ارتباطی
 • آموزش سایر بازاریابان در مورد بهترین شیوه‌ها و فناوری‌ها
 • راه‌حل‌هایی برای گردش کار یا روش‌های جدید برای دستیابی و تبدیل مصرف‌کنندگان
 • پیگیری موفقیت استراتژی‌های بازاریابی با استفاده از ابزارهای تحلیلی

بسیار مهم است که یک مشاور دیجیتال مارکتینگ بتواند توصیه‌ها و راه‌حل‌های بی‌طرفانه‌ای برای موفقیت فعالیت‌های بازاریابی یک برند ارائه دهد. هر کسی در این نقش باید دانش پیشرفته‌ای از بازاریابی دیجیتال داشته باشد و بتواند در زمینه‌های کلیدی مانند رسانه‌های پولی، سئو، تجزیه و تحلیل، بهینه‌سازی، استراتژی رسانه‌های اجتماعی یا اتوماسیون مشاوره دهد.

مهارت های مشاوره بازاریابی

 

یک مشاور بازاریابی به چه مدارکی نیاز دارد؟

اگر به دنبال کاری در حوزه مشاوره بازاریابی هستید، باید گام‌های خاصی را بردارید تا به موفقیت برسید. این گام‌ها شامل نمایش مهارت‌های خود با گرفتن گواهینامه‌های معتبر، کسب تجربه کاری مرتبط و ایجاد یک شبکه حرفه‌ای و پایه در مشتریان است.

برای کمک به راهنمایی شما در جهت درست، در اینجا خلاصه‌ای از صلاحیت‌ها و مهارت‌هایی که نیاز دارید آورده شده است:

 • دریافت مدرک کارشناسی در رشته‌های بازاریابی، تجارت یا ارتباطات (در صورت امکان داشتن MBA رشته بازاریابی)
 • نمونه کار عالی که سابقه فعالیت‌های بازاریابی و موفقیت شما را نشان می‌دهد
 • چندین سال تجربه تثبیت شده به عنوان یک بازاریاب تمام وقت با تجربه و تاکتیک‌های دیجیتال
 • تخصص در یک جایگاه خاص یا تجربه کار در طیف گسترده‌ای از کسب و کار ها
 • مهارت‌های ارتباطی و کپی‌رایتینگ قوی
 • تخصص بازاریابی در زمینه‌های مختلف (رسانه‌های اجتماعی، محتوا، سئو، تولید سرنخ، PPC و غیره)
 • اطمینان از مهارت‌های خود و آمادگی برای دفاع از کار خود
 • مهارت‌های قوی در Excel، PowerPoint، Salesforce و Microsoft Office
 • درک استراتژی در مقابل تاکتیک (استراتژی یک برنامه عمل با هدف است، در حالی که تاکتیک یک اقدام خاص است که بخشی از اجرای استراتژی است)
 • مهارت‌های نرم افزاری مهم مانند متقاعدسازی، سازگاری و خلاقیت
 • مهارت‌های رهبری، حرفه‌ای بودن و نگرش با انگیزه
 • توانایی گوش دادن و همدلی.

اگر تمامی این مهارت ها را دارید (یا قصد دارید آنها را پرورش دهید)، به راحتی می‌توانید به عنوان یک مشاور بازاریابی موفق فعالیت کنید.

بسیاری از کارشناسان بازاریابی معتقدند که تنها راه برای موفق شدن در این حوزه، استخدام در یک شرکت به عنوان کارمند تمام وقت است. اما واقعیت این است که شما می‌توانید به عنوان یک مشاور بازاریابی مستقل به این حرفه بپردازید. با توجه به رشد بازار بازاریابی دیجیتال، مشاوران بازاریابی مستقل با توجه به نیاز کسب و کار بسیار مفید هستند. در حال حاضر، تقاضای بازار برای متخصصان ماهر در این حوزه رو به افزایش است و شرکت‌ها دنبال افرادی هستند که توانایی ایجاد تغییرات در بازار را دارند. آیا فکر می‌کنید که شغل مشاور بازاریابی مناسب شماست؟ برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید ادامه این مقاله را مطالعه کنید .

 

شهرت خود را بسازید

اگر نتوانید برای مخاطبین خود اعتماد ایجاد کنید، در جذب مشتریان دچار مشکلاتی خواهید شد. یک پروفایل لینکدین بسیار قوی و به‌روز که شامل توصیه‌های شما و گواهی‌نامه‌های وب‌سایتتان است، می‌تواند به افزایش شهرت شما و تقویت اعتماد مخاطبین کمک کند. سه عاملی که برای ایجاد اعتماد مخاطبین به شما باید به آن‌ها توجه کنید عبارتنداز:

۱- اعتماد به اینکه شما بهترین خدمات را به آن‌ها ارائه می‌دهید.

۲- اطمینان از اینکه هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند، ارزش آن را دارد.

۳- تضمین اینکه در صورت تماس با شما، پاسخگویی سریع و به موقع صورت می‌گیرد.

اگر توانستید این سه عامل را برآورده کنید، مخاطبین به شما اعتماد کرده و شانس برای جذب مشتریان جدید شما افزایش خواهد یافت.

 

 

مهارت های مشاوره بازاریابی

 

درک چگونگی تأثیر بازاریابی بر برندها را ایجاد کنید

 

بسیاری از شرکت‌ها در نظر دارند برندی ماندگاری را ایجاد کنند تا مشتریان به آن‌ها اعتماد کنند و پایگاه مشتری خود را گسترش دهند و سود خود را حداقل برسانید. با این حال، برخی از مشاوران بازاریابی اشتباه می‌کنند و صرفاً به جذب درآمد تمرکز می‌کنند و به ایجاد برند ماندگار توجه نمی‌کنند. به عنوان مثال، پیشنهادنصف قیمت ممکن است موقتاً فروش را برای مشتری افزایش دهد و سود آن‌ها را بیشتر کند. با این حال، اگر مشتری سال‌ها زحمت کشیده و به سختی به ایجاد تصویری لوکس برای برند خود رسیده باشد، این پیشنهاد نمی‌تواند به برند آسیب برساند و در بلندمدت ممکن است به رشد برند آسیب بزند.

 

ضرورت مشاور

زمانی که به عنوان مشاور برای اولین بار شروع به کار می‌کنید، پیدا کردن کار می‌تواند دشوار باشد. در ابتدا شاید نیاز باشد که زمان و تلاش بسیاری را صرف ساختن برند شخصی خود و جذب مشتری‌ها کنید. با امتناع از اخذ پروژه‌های نامناسب و تمرکز بر کیفیت خدمات، مشتریان اعتماد بیشتری به شما خواهند داشت و به مرور زمان، شبکه ارجاعات شما گسترده‌تر می‌شود. دریافت مشتریان تکراری نشان می‌دهد که شما به موفقیت دست یافته‌اید و قابل اعتماد هستید.

برای تبدیل شدن به فردی موفق و قابل احترام، بهتر است بیشتر در مورد شرکت و فعالیت مشتریان خود یاد بگیرید. با مطالعه و یادگیری در زمینه تحولات دیجیتال در صنایع مختلف، به تخصص خود اضافه کنید و مشتریان جدید را در بخش‌هایی که به آن‌ها تخصص دارید، جذب کنید. برای موفقیت در این زمینه، باید به وجه تمایز مجموعه مهارت‌های خود فکر کنید و مشخص کنید که به چه موضوعاتی علاقه مند هستید و چه مهارت‌هایی را از قبل دارید تا با استفاده از آن‌ها، بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهید.

 یاد بگیرید و به یادگیری ادامه دهید

مشاوران برتر، پس از کسب مدرک بازاریابی یا گواهینامه‌های تخصصی، همیشه به یادگیری پایبندند و تلاش می‌کنند تا مهارت‌های خود را بهبود بخشند. آن‌ها در جستجوی آخرین شیوه‌ها و فناوری‌های بازاریابی هستند تا مشتریان خود را به روز نگه دارند. این روند تحول بازاریابی را همواره در حال تغییر قرار داده و لذا بهترین راهکارها و پیشنهادات را به مشتریان ارائه می‌دهند. برای موفقیت در زمینه بازاریابی، اطلاعات به روز و ارتباط با کسب و کار بسیار مهم است.

قیمت مناسب را برای خدمات خود تعیین کنید

دانستن ارزش خود بسیار مهم است، لذا قبل از تعیین نرخ حتماً تحقیق کنید. یک فرمول ساده برای تعیین قیمت چیست؟

ابتدا از پایین‌ترین درآمد خود شروع کرده و آن را به‌طور مداوم افزایش دهید تا به درآمد اصلی (یعنی درآمدی که می‌خواهید دریافت کنید) برسید. سود + سربار = درآمد روزانه‌ای که از کسب‌ و کارتان دریافت می‌کنید.

برای تعیین هزینه‌های سربار خود، باید هزینه‌های مکرر کسب و کارتان را محاسبه کنید، مانند هزینه سوخت، اینترنت، قبض تلفن، پست و تجهیزات.

 

مهارت های مشاوره بازاریابی

 

تحقیقات کاملی در مورد هر مشتری انجام دهید

قبل از شروع پروژه با مشتری جدید، چندین مرحله وجود دارد که باید انجام داده تا اطمینان حاصل شود که نیازهای مشتری به صورت کامل درک شده است:

 1. برای مشتری و رقبای خود Google Alerts را تنظیم کنید تا آخرین اخبار مربوط به کلمات کلیدی مشخص شده را مشاهده کنند.
 2. اطلاعات مالی اولیه مشتری خود را بدانید. اعداد کلیدی شامل درآمد کلی، سود ناخالص و ارزش بازار را باید بدانید.
 3. با مدیر عامل و اعضای تیم مدیریت ارشد آشنا شوید. در صورت بروز هر گونه سوال یا نیاز به اطلاعات بیشتر، می توانید از لینکدین استفاده کنید تا به نام و عنوان مربوطه دسترسی پیدا کنید.
 4. رقبای مشتری را بشناسید. برای تعیین ۵ تا ۱۰ رقیب برتر مشتری، اندازه نسبی، محصولات و خدمات کلیدی و نقاط قوت و ضعف آنها تحقیق کنید. بهتر است این اطلاعات را به صورت دوره ای مورد بررسی قرار داده تا به روز باشد.

از پرسیدن سوالات خوب نترسید

 

اگر احساس می کنید شبیه شرلوک هلمز به عنوان یک مشاور هستید، در راه درستی هستید! سوالات مشتری به شما کمک می کند تا نیازها و خواسته های آنها را درک کنید. هیچ‌گاه از پرسیدن سوال نترسید. همیشه بهتر است که یک پروژه را به خوبی و با دقت تکمیل کنید تا به طور نادرست و با خطاهای بسیاری انجام دهید. در واقع، این به معنای این است که بهتر است کارهای خود را با دقت و کیفیت بالا انجام دهید تا احتمالاً وقت و هزینه بیشتری را برای رفع خطاها صرف کنید.

 

راه اندازی کانال های تبلیغاتی آنلاین

با وجود اینکه شما مشتریان و ارجاعات را جذب کرده اید، باز هم باید برای تبلیغ کسب و کار خود تلاش کنید. بهتر است یک وب سایت عالی با وردپرس یا سایر ارائه دهندگان بسازید که نمونه های کاری شما را به نمایش بگذارد و اطلاعاتی درباره کسب و کار و تجربه شما را ارائه دهد.

برای رسیدن به مخاطبانتان در رسانه‌های اجتماعی، پلتفرم‌هایی را انتخاب کنید که به بهترین شکل محصولات و خدمات شما را به نمایش بگذارند. البته لینکدین برای همه مشاوران ضروری است، اما اگر بخواهید کارهای بصری را به نمایش بگذارید، می‌توانید از اینستاگرام استفاده کنید. همچنین در توییتر، می‌توانید با مخاطبین خود همراه شوید و تخصص خود را ارتقا دهید.

همچنین می‌توانید به عنوان یک نویسنده وبلاگ فعالیت کنید و نظرات و دیدگاه‌های خود را به اشتراک بگذارید یا به دنبال تبدیل شدن به یک نویسنده مهمان در وبلاگ‌های پربازدید باشید. کنفرانس‌ها همچنین برای شبکه سازی و به اشتراک گذاری ایده‌های شما عالی هستند. این روش‌ها به شما اعتبار بالایی می‌دهند و شما می‌توانید کلیپ‌های صوتی و تصویری خود را در وب سایت خود به اشتراک بگذارید. همچنین به یاد داشته باشید که تمامی اطلاعات خود را در حداقل نگه دارید و به جای تمرکز بر خودتان، به موضوعات مرتبط با کسبو کار خود تمرکز کنید.

برای بازاریابی هوشمندانه، باید با به‌روز شدن آخرین روش‌های بازاریابی، به عنوان یک مشاور بازاریابی فعالیت کنید و در دوره‌های بازاریابی دیجیتال شرکت کنید تا بهترین راه حل‌ها را برای نیازهای خود پیدا کنید.

با داشتن گواهینامه دیجیتال مارکتینگ به یک مشاور بازاریابی تبدیل شوید

 

با توجه به بازار ایران، مهم است که به دنبال راهکارهای مناسب برای بازاریابی هوشمندانه در تکنولوژی دیجیتال باشید. شما می‌توانید مهارت‌های بازاریابی خود را با گواهینامه دیجیتال مارکتینگ ارتقا دهید و حرفه خود را به‌روز کنید. دیپلم حرفه‌ای DMI در بازاریابی دیجیتال به‌صورت جامع به اصول بازاریابی دیجیتال پرداخته و سپس به حوزه‌های تخصصی مانند PPC، بازاریابی ایمیلی، بهینه‌سازی وب‌سایت، تجزیه و تحلیل گوگل و استراتژی می‌پردازد. با این روش، شغل خود را در مسیر درست قرار داده و بهترین نتیجه را برای کسب و کار خود به‌دست آورید.

منبع : mrdesigning.netرت های مشاوره بازاریابی

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطمحصولات جدید

جستجو کنید ...

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.