12 ویژگی مدیران برای موفقیت یک مجموعه

12 ویژگی مدیران برای موفقیت یک مجموعه

خواندن این مطلب

9 دقیقه

زمان میبرد!

12 ویژگی مدیران برای موفقیت یک مجموعه

12 ویژگی مدیران برای موفقیت یک مجموعه :مدیران به عنوان یکی از اعضای مهم هر سازمان، نقش بسیار مهمی دارند. .

آن‌ها با تسهیل عملیات کاری در مجموعه، به دست آوردن اهداف و رسیدن به عملکرد بهتر برای شرکت کمک می‌کنند. این کمک ها شامل کارهای روزانه و همچنین اهداف بلندمدت مختلف است. برای مثال، یک مدیر موفق باید بتواند بهترین نتایج را از کار تیمی خود بگیرد و با همکاری اعضای تیم، راحتتر و سریعتر به اهداف خود برسد. این مهارت‌ها بسیار مهمند و برای موفقیت در حرفه مدیریت باید آن‌ها را به خوبی یاد گرفت.

مدیریت چیست؟

مدیریت به معنای رهبری و کنترل کردن تیم در یک شرکت، فروشگاه یا مجموعه‌است. یک مدیر باید به اهداف شرکت دست یابد و نیروهای لازم را استخدام و هدایت کند. همچنین، بودجه را کنترل کرده و با ارائه بررسی عملکرد و بازخورد به کارکنان، رفاه اعضای تیم را فراهم کند. در پایان، از کارمندان خود نظراتشان را جهت بهبود عملکرد شرکت جویا شود.

12 دلیل برای اینکه مدیران در یک مجموعه ضروری هستند

در صورت عدم وجود مدیران، مسئولیت های مدیریتی بر عهده مدیران عامل قرار می گیرد؛که باعث شلوغی و ناتوانی در انجام کارهای مدیریتی می شود. مطالعات نشان داده که مدیر عامل باید به طور متوسط ۶۲٫۵ ساعت در هفته کار کنند که همین باعث می شود که زمان کافی برای انجام کارهای مدیریتی مانند کنترل بودجه، رهبری تیم و ارائه بازخورد به کارکنان را در اختیارشان نداشته باشند. بنابراین، مدیران بسیار ضروری هستند، زیرا آنها به عنوان پُلی بین مدیران عامل و کارکنان عمل می کنند و با تشکیل تیم، به تحقق اهداف حیاتی کمک می کنند

در اینجا 12 دلیل دیگر وجود دارد که چرا مدیران برای یک سازمان مهم هستند

 • در تصمیم گیری نقش داشته باشد
 • کار را تسهیل کند
 • اهداف تعیین کنید
 • استخدام و آموزش کارکنان جدید
 • کوچینگ و توسعه هم تیمی ها
 • مسئول عملکرد تیم است
 • به اولویت بندی کارها کمک کنید
 • از طریق کوچینگ انگیزه می دهند
 • ارتباطات کلیدی هستند
 • به عنوان مسدود کننده عمل کنید
 • لحن محل کار را تنظیم کنید
 • به تصویر بزرگ فکر کنید

1.در تصمیم گیری نقش داشته باشد

تصمیم‌گیری ممکن است در برخی مواقع سخت باشد، به خصوص زمانی که نظرات مختلفی ارائه شده باشد. در چنین مواقعی، داشتن یک فرد مسئول برای تصمیم‌گیری، به روند تصمیم‌گیری کمک می‌کند تا به سادگی به تصمیم درست برسید. به عنوان مثال، اگر تیم شما در مورد یک تصمیم نظر 50/50 داشته باشد، مدیر، مسئول تصمیم‌گیری است و تصمیمی را انتخاب می‌کند که به بهترین نحو به تیم کمک کند تا به هدف خود برسد.

مدیران با گفت‌وگو و ارتباط مناسب با اعضای تیم، باید بتوانند اهداف و راهکارهای مورد نظر را به آن‌ها منتقل کنند. این کار باعث می‌شود که همه اعضای تیم با همکاری و هماهنگی بیشتر، به اهداف مشترکی که تعیین شده‌اند، دست پیدا کنند.هنگام تصمیم‌گیری نیز، مدیران سعی می‌کنند تا بهترین تصمیم را با در نظر گرفتن نظرات کارکنان و مدیران ارشد اتخاذ کنند تا به اهداف خود برسند.

2.کار را تسهیل کند

یکی از مهارت‌های کلیدی که مدیران باید داشته باشند، توانایی تفویض اختیار است. به عنوان یک مدیر، وظایف زیادی خواهید داشت، بنابراین واگذاری برخی از این وظایف به تیم خود، به کاهش وظایف و مسئولیت های شما کمک می کند و همچنین تیم شما را برای انجام کارها آماده می‌کند. برای تسهیل کار، بهتر است فرد مناسبی برای هر کار انتخاب کنید. هر عضو تیم، مهارت‌های خاص خود را دارد و مهارت‌های همه اعضای تیم به اندازه یکدیگر مهم هستند و باید آن‌ها را بر اساس مهارت‌ها و نقاط قوتشان، بکار گیرید تا به بهترین نتیجه برسید.

 

12 ویژگی مدیران برای موفقیت یک مجموعه

 

3.اهداف تعیین کنید

 برای دستیابی به اهداف سازمانی، مدیران باید بتوانند اهداف و انتظارات خود را به روشنی به کارکنان منتقل کنند. با این کار، کارکنان می‌توانند با توجه به اهداف مدیران، اقداماتی را انجام دهند که در نهایت به دستیابی به اهداف سازمانی کمک می‌کند. به عنوان مثال، اگر هدف سازمانی افزایش ترافیک ارگانیک باشد، مدیر با تیم بازاریابی باید اهداف فرعی را برای افزایش ترافیک ارگانیک تعیین کند و با همکاری تیم، این اهداف فرعی را دنبال کنند.

4.استخدام و آموزش کارکنان جدید

 مدیران باید متقاضیان مناسب را برای تیم خود انتخاب کنند و آنها را به درستی آموزش دهند. اگر کارکنان به درستی آموزش داده نشوند، احتمال اشتباهات و شکست در رسیدن به اهداف بیشتر می شود. بنابراین، مسئولیت مدیران است که کارکنان خود را به درستی آموزش دهند و از استعدادهای آنها استفاده کنند.

5.کوچینگ و توسعه هم تیمی ها

Manuela Bárcenas، رئیس بازاریابی شرکت Fellow.app می‌گوید که به عنوان یک مدیر، اگر به افراد تیم خود کمک کنید تا در حرفه‌ی خود پیشرفت کنند، احتمال دارد که یک تیم با عملکرد بالا و قابل اعتماد داشته باشید. نقش مدیران تنها اختصاص دادن کار به تیم شان نیست، بلکه باید همچنین اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت اعضای تیم را درک کنند. برای دستیابی به اهداف حرفه‌ای، مدیران باید منابع و کوچینگ لازم را برای کمک به اعضای تیم خود فراهم کنند.

6.مسئول عملکرد تیم است

یکی از راه هایی که مدیران می توانند به عملکرد بالای تیم خود کمک کنند، برگزاری جلسات 1 به 1 است. این جلسات به مدیران کمک می کند تا بازخورد سازنده به کارمندان خود ارائه دهند و به آنها در رشد کمک کنند. همچنین، این جلسات جایی است که مدیران می توانند با کارکنان خود درباره مشکلاتشان صحبت کرده و به آنها کمک کنند که بهتر عمل کنند. در کل، تفاوت زیادی بین تیمی که مدیر لایق و موفق در آن حضور دارد با تیمی که مدیری در آن حضور ندارد، وجود دارد؛ به همین دلیل مدیران برای سازمان ها بسیار حائز اهمیت هستند.

7.به اولویت بندی کارها کمک کنید

یکی از وظایف مهم مدیران، اولویت بندی کارها است. بدون این کار، کارکنان ممکن است به شدت گیج شوند و ابتدا کارهای کم اهمیت را انجام دهند. بنابراین، نقش مدیران بسیار حائز اهمیت است؛ آنها باید بر اساس میزان اهمیت و فوریت کارها، برنامه ریزی کنند تا کارکنان همواره در جهت اهداف سازمان پیش بروند.

8.از طریق کوچینگ انگیزه می دهند

 مؤلفان مقاله، “ماریانا تو” و “مایکل لی” که در هاروارد بیزینس ریویو فعالیت دارند، می‌گویند که برای حفظ و رضایت کارکنان، پشتیبانی مالی و راهنمایی در ایجاد رابطه و داشتن هدف واضح بسیار مهم است. آنها با تأکید بر ایجاد اعتماد و احترام متقابل، درک مشترک از ارزش‌ها و دیدگاه‌های یکدیگر و ارتباطات قوی، برای حفظ کارمندان تأکید می‌کنند. همچنین آنها می‌گویند که القای حس هدفمندی واضح در رابطه مربی/مرشد باعث ایجاد هیجان و انگیزه برای تحکیم رابطه می‌شود و بدون آن، راهنمایی‌ها می‌توانند به دوستی‌های خوب تبدیل شوند، اما به کارکنان در رسیدن به اهدافشان کمک نمی‌کنند.

9.ارتباطات کلیدی هستند

برای مدیران، این اهمیت دارد که آن‌ها بتوانند به صورت گسترده‌تری به مسائل و الگوهای مختلفی نگاه کنند که ممکن است گزارش‌های آنها، توجه آنها را به خود جلب نکرده باشد. همچنین، مدیران به عنوان فرد میانی باید ارتباط بین مدیریت بالاتر و کارکنان را حفظ کنند، به این صورت که اگر مدیریت ارشد سیاست‌ها یا اهداف جدیدی را اجرا کند، وظیفه مدیر است که این موارد را به تیم خود منتقل کند.

10.به عنوان مسدود کننده عمل کنید

مسدود کننده ها، موانعی هستند که ممکن است باعث شود تا کارمان را نتوانیم به خوبی انجام دهیم. برای حل این مشکلات، مدیران مهارت های لازم را دارند تا به عنوان مسدود کننده عمل کنند و مشکلات را برای تیم حل کنند تا بتوانند به کار خود ادامه دهند. در فلو، زمانی که یکی از اعضای تیم مسدودکننده ای اضافه می کند، با رهبری مدیر، راه هایی برای حل مشکل به صورت گروهی بررسی می‌شود.

11.لحن محل کار را تنظیم کنید

برای ساختن یک محیط کاری سالم و فرهنگ مثبت، ایجاد لحن مثبت بسیار مهم است. این باعث می شود تا همه اعضای تیم احساس امنیت کنند و بتوانند به راحتی نیازهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. مدیران خوب همیشه به نیازهای اعضای تیم خود گوش می دهند و در صورت نیاز، وضعیت رفاهی آنها را بررسی می کنند تا بتوانند یک محیط کاری سالم را ایجاد کنند.

12.به هدف بزرگ فکر کنید

مدیران خوب همیشه به هدف بزرگ فکر می کنند. این به این معنی است که آنها در نظر دارند تاثیرات بلند مدت تصمیماتشان را پیش بینی کنند. به عبارتی دیگر، آنها از شرایط و چالش های آینده تیمشان آگاه هستند.

برای این کار باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • در تیم ما چه مهارت هایی کم هستند؟
 • کدام فرد باید به تیم اضافه شود تا بتوانیم رشد کنیم؟
 • هدف بزرگی که به عنوان یک تیم دنبالش هستیم چیست؟

اگر به این سؤالات پاسخ دهید، می توانید با تصویر بزرگی از آینده تیم خود بهبود بخشید و به پیشرفت های طولانی مدت دست یابید.

مهارت های ضروری مدیران

 • رهبری
 • ارتباط
 • مدیریت پروژه
 • دارایی، مالی، سرمایه گذاری

 

 

12 ویژگی مدیران برای موفقیت یک مجموعه

1.رهبری

رهبری و مدیریت دو کار متفاوت هستند. رهبران افکار خلاقانه‌تری دارند و به شکلی فکر می‌کنند که مردم را همراه خود قرار می‌دهند، به ایده‌های جدید فکر می‌کنند و الهام بخش هستند. در عین حال، مدیران مهارت‌های مدیریتی بیشتری دارند و به برنامه ریزی، تصمیم گیری و کنترل عملکرد می‌پردازند. اما هر رهبری باید همچنین مهارت‌های مدیریتی داشته باشد تا بتواند بهترین نتیجه را برای مجموعه خود به دست آورد.

به علاوه، برای بهبود مهارت‌های رهبری، می‌توانید به پنج مهارت زیر توجه کنید:

 1. اعتماد به نفس
 2. تمامیت
 3. ارتباط
 4. تعیین هدف
 5. مثبت بودن

 

12 ویژگی مدیران برای موفقیت یک مجموعه

 

2.ارتباط

به عنوان یک مدیر، باید بدانید که برقراری ارتباط خوب با تیم شما، به معنی درک نحوه برخورد با هر فرد است. برخی از افراد ارتباط حضوری را ترجیح می‌دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است ارتباط نوشتاری را ترجیح دهند. مدیران خوب باید بدانند که با هر عضو از مجموعه‌ی خود به چه روشی باید تعامل داشته باشند تا ارتباط مؤثری برقرار کنند. این در نهایت منجر به یک تیم موفق خواهد شد.

3.مدیریت پروژه

مدیریت پروژه یک مهارت ضروری برای مدیران است که به شروع و پایان موثر یک پروژه موفق کمک می کند. مدیران با همکاری تیم خود، به طور مداوم در پروژه های مختلف فعالیت می کنند.مدیر پروژه مسئله اصلی را شناسایی می کند و با نظرات حامیان و ذینفعان، راه حل مناسب را برای آن مسئله پیدا می کند. این برای مدیران بسیار مهم است زیرا آنها باید با کمک تیم خود، در حل مشکلات و تکمیل پروژه ها همکاری کنند

4.دارایی، مالی، سرمایه گذاری

مهارت های مالی برای مدیران بسیار ضروری است. مدیران باید بتوانند در حین رهبری تیم خود بودجه خود را دنبال کنند. یعنی باید یاد بگیرند که کجا باید پول را سرمایه گذاری کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند. این ممکن است ساده به نظر برسد، اما یادگیری آن کمی دشوار است. با این حال، تسلط بر این مهارت ها به شما کمک می کند که بیشترین بهره را از بودجه خود ببرید و تیم خود را رشد دهید.

جمع بندی:

به زبان ساده، بدون حضور مدیران مجموعه‌ها نمی توانند موفق شوند. مدیران با رهبری تیم های با عملکرد بالا، در جهت رشد و پیشرفت صنعت نقش بزرگی دارند. در کل، مدیران با ایفای نقش هایی مانند تصمیم گیری، استخدام و آموزش کارکنان جدید، همیشه بخش مهمی از هر کسب و کاری خواهند بود.

 

منبع : fellow.app

 

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.