افزایش درآمد با شناسایی نیاز مشتری

نیاز مشتری

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

افزایش درآمد با شناسایی نیاز مشتری

بازخورد مستقیم از مشتری

نیاز مشتری : بازخورد مستقیم از مشتریان خود جمع آوری کنید. این یکی از ساده ترین راه ها برای شناخت نیازهای مشتریان است. شرکت های معتبر جهانی، مانند اپل، از نظرسنجی ها برای این منظور استفاده می کنند. این نظرسنجی ها بسیار موثر و مفید هستند و به شما کمک می کنند تا نیازهای مشتریان را درک کنید.

از راه های مختلفی برای گرفتن بازخورد می توانید استفاده کنید در زیر دو نمونه از آنها را برایتان آورده ایم:

پرسش نامه: استفاده از پرسشنامه های آنلاین را در نظر بگیرید. از سوالات گزینه ای بیش از حد استفاده نکنید تا ایده های جدید مشتریان بیشتر به چالش کشیده شوند.

مصاحبه: مصاحبه مستقیم گاها نتایج بهتری نسبت به پرسشنامه دارد. این به دلیل امکان توضیحات بیشتر و شفافیت در شکافتن نیازهای مشتریان است. سوالاتی مانند “چه چیزی به نظر شما در محصولات ما کم است؟” یا “هدف دقیق شما از استفاده از محصولات ما چیست؟” به درک بهتر نیازهای مشتریان کمک می کنند.

بررسی نیاز مشتری با توجه و بررسی رقبا

بررسی نیاز مشتری با توجه و بررسی رقبا

رقبا می توانند نیازهای مشتریان شما را برآورده کنند. با رشد اینترنت و فروشگاه های آنلاین، شما با فروشگاه های محلی نه تنها رقابت نمی کنید، بلکه ممکن است رقبا از مناطق دیگر نیازهای مشتریان شما را شناسایی کنند. بنابراین، تحلیل فعالیت های رقبا و توجه به آنها بسیار اهمیت دارد تا از آن‌ها یاد بگیرید.

یک لیست از نیاز های مشتریان خود آماده کنید.

تهیه “بیانیه نیازهای مشتریان” را در نظر بگیرید. این بیانیه به هر بخش کمک می کند تا مطمئن شود محصول نهایی ویژگی ها و مزایایی دارد که برای تأمین نیازهای مشتریان ضروری هستند. این بیانیه ممکن است موارد زیر را شامل شود:

مشتریان شما چه کسانی هستند؟ اطلاعاتی مانند سن، جنسیت، وضعیت تأهل و غیره به شما در شناسایی نیازهای مشتریان کمک می کنند.

نحوه خرید: آیا از راه آنلاین یا در مغازه خرید می کنند؟ این می تواند تصمیمات شما را تحت تاثیر قرار دهد.

وضعیت مالی: اگر پیشنهاداتتان را با وضعیت مالی مشتریان هماهنگ کنید، احتمال موفقیت بیشتری در فروش دارید.

انتظارات مشتری: مشتری فقط انتظار دارد که توقعاتش برآورده شود. با شناخت توقعاتش و تلاش برای تحقق آنها، می توانید مشتریان را به خود جذب کرده و بازگشت آنها را تضمین کنید.

چیزی که مشتریان را سر ذوق می آورد: این مهم است که بفهمید چه چیزی باعث می شود مشتریان از خرید محصولات شما لذت ببرند.

برنامه ریزی برای اجرای نیاز های مشتری

حالا که دانش لازم را دارید، وقت عمل است. برنامه ریزی کنید که چه کارهایی باید انجام دهید، چگونه پیشرفت کنید، کجا باید به منابع بیشتر دست پیدا کنید و چگونه مشکلات را حل کنید. به عنوان مثال، اگر مشتری ای نیاز به اطلاعاتی دارد و روند تماس با شما برای او خسته کننده است، می توانید امکان چت آنلاین با کارشناسان ارتباطی فراهم کنید تا نیاز او را رفع کنید.

انواع نیاز مشتری

انواع نیاز مشتری

نیازهای مشتریان به دو دسته تقسیم می شوند: فیزیکی و روان شناختی. نیازهای فیزیکی قابل تشخیص اند و برآورده کردن آن ها ساده تر است. نیازهای روان شناختی به مشتری در تصمیم‌ گیری کمک می کنند و او را به انتخاب یک برند خاص ترغیب می کنند. شناخت این دسته نیازها نیاز به مصاحبه مستقیم یا مطالعه رفتارهای مشتری دارد.

نیازهای مشتریان متنوع هستند. به عنوان مثال، در خرید محصولات، آنها به کارکرد درست، قیمت مناسب، سادگی در استفاده، طراحی زیبا و تطابق با تبلیغات اهمیت می دهند. در خرید خدمات، انصاف در قیمت دهی، کنترل به موقع، اطلاعات جامع و سایر موارد نیازهای مشتریان هستند.

اهمیت نیاز مشتری

بدون مشتری، بازاریابی معنایی ندارد. شناخت نیازهای مشتریان ارتقا ارتباط و افزایش فروش را فراهم می کند. این فرآیند مطالعه و بررسی دقیقی نیاز دارد، اما نتایج آن ارزش زیادی دارند.

به شما تماشای ویدیوی رایگان آموزش افزایش فروش ۳۰ درصدی را پیشنهاد می کنم.

نیاز پنهان مشتری

این مفهوم توسط Goffin، Lemke و Koners مطرح شد. به معنایی که مشتری ممکن است از بعضی نیازهای خود خبر نداشته باشد و تا زمانی که با مشکلی روبرو نشود، نمی تواند آن را بیان کند. این نیازها توسط تیم ارایه دهنده شناسایی و برطرف می شوند، که بهبود تجربه مشتری را به همراه دارد.
تحلیل کردن نیازهای مشتری

تحلیل کردن نیازهای مشتری

برای بهبود تجربه مشتری، نیازهای آن ها را برآورده کنید. برای تحلیل نیازهای مشتریان، از پرسشنامه های تحلیلی استفاده کنید. همچنین می توانید از داده های موجود و با مشاوره کارمندان پشتیبانی و فروش به تحلیل نیازهای مشتریان بپردازید. سپس از روش وسیله هدف برای درک علت انتخاب مشتریان استفاده کنید و نیازها را در گروه های ویژگی ها، منافع، و ارزش ها دسته بندی کنید تا بهبود‌های مورد نیاز را تعیین کنید.

نحوه ایجاد نیاز در مشتری

برای ایجاد نیاز در مشتری و ترغیب به خرید:

  1. مشتری را متقاعد کنید؛ مزایای کالا یا خدمات خود را بر اساس نیازهایش معرفی کنید و نشان دهید که نیازهای او را می شناسید.
  2. محصول خود را به نمایش بگذارید و از تصاویر و ویدیوهای مناسب استفاده کنید تا نیاز مشتری شکل بگیرد.
  3. از روش های نوآورانه برای تبلیغ محصول/خدمات استفاده کنید، مثل همکاری با بلاگرها.
  4. به مشتری امکان استفاده رایگان از محصول یا خدماتتان را بدهید و مهلت معینی برای تصمیم گیری به او بدهید.
  5. بخش سوالات متداول (FAQ) در وب سایت خود ایجاد کنید تا مشتریان به راحتی به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

برای رفع نیاز مشتری

  1. شبکه ارتباط درونی شرکت را تقویت کنید تا مشتریان از جابجایی بین بخش های مختلف درگیر نشوند.
  2. دستورالعمل های ساده را پس از پرداخت به مشتری ایمیل کنید تا مشکلات را به سادگی حل کنند.
  3. از مشتریان بخواهید بازخورد بدهند و انتقادهای سازنده را ترجیح دهید.
  4. ارتباط مداوم با مشتریان را حفظ کنید تا از وفاداری آن ها به کسب‌ و کارتان بهره ببرید.

جمع بندی

توجه به نیاز مشتری و تلاش برای رفع آن از عوامل مهم موفقیت در کسب‌ و کار است. بهترین کسب‌ و کارها به نیازهای مشتریان پیش از آن ها فکر می کنند و تلاش می کنند تا مشکلات را به راحتی حل کنند. تیم منسجم و خلاق همچنین در انجام این کار بسیار مهم هستند.

 

منبع : آکو

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطمحصولات جدید

جستجو کنید ...

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.