شرح وظایف مشاور فروش

شرح وظایف مشاور فروش

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

شرح وظایف مشاور فروش

مشاور فروش در شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف، با مشتریان و افرادی که قرار است مشتری شوند، صحبت می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند اطلاعات کاملی درباره شرکت، محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهند به مشتریان بدهند تا بتوانند بهتر و با اطمینان بیشتری، محصول یا خدمات را خریداری کنند. به علاوه، مشاوران فروش، وظایفی نظیر دیدار با مشتریان، معرفی و توضیح نحوه عملکرد محصولات و خدمات شرکت و ارائه آموزش‌های لازم برای استفاده از محصولات را بر عهده دارند.

وظایف و مسئولیت های مشاور فروش

یک مشاور فروش موفق باید توانایی انجام وظایف و مسئولیت های خاصی را داشته باشد که به منظور سودآوری کسب و کار شما انجام می‌شود. نقش اصلی آنها شامل تبلیغات و ترویج یک محصول در بازار با استفاده از استراتژی‌هایی است که فروش را به حداکثر می‌رساند. وظایف و مسئولیت های زیر در شرح شغل مشاور فروش شما گنجانده شده است:
برای معرفی ویژگی‌های خوب محصولاتمان به مشتریان، بهتر است ارائه‌هایی برگزار کنیم. همچنین برای ایجاد رابطه طولانی با مشتریان، نیازهای آنها را پیدا کنیم و با ارائه خدمات و محصولات شرکت، به آنها راه حل بدهیم. برای افزایش فروش، می‌توانیم به تحقیق درباره آمار فروش و همچنین جذب مشاغل جدید در منطقه‌های مورد نظرمان بپردازیم. در این راستا، می‌توانیم از تبلیغات تلفنی، ایمیل‌ها و رسانه‌های اجتماعی برای رسیدن به مشتریان بالقوه استفاده کنیم. همچنین برای بهترین نمایش محصولات، می‌توانیم بازارهای مختلف را بررسی کرده و در آنها حضور داشته باشیم. به منظور جذاب کردن محصولات، بهتر است با توجه به روندهای فعلی و بازار، راهکارهای جدیدی را برای بهبود و ارتقاء آنها پیشنهاد دهیم. همچنین با تخصص در مورد محصولات، به عنوان منبعی برای مشتریانی که به دنبال اطلاعات بیشتر درباره محصولات هستند، خدمت کنیم.

 

پیشنهاد: اگر به دانستن علم کوچینگ علاقه مند هستید می توانید مقاله کوچینگ کسب و کار چیست را مطالعه کنید.

شرح وظایف مشاور فروش

 

 

مشاور فروش چه می کند؟

مشاوران فروش، افرادی هستند که برای شرکت‌هایی کار می‌کنند که محصولات گران قیمت و خدمات پیچیده را به مصرف کنندگان یا شرکت‌های دیگر می‌فروشند. آن‌ها می‌توانند به سفر بروند تا با مشتریان در مناطق مختلف کشور یا جهان ملاقات کنند. نقش مشاور فروش، بیشتر به عنوان ارتباط اولیه بین مشتری و شرکت است و تا زمانی که مشتری واقعاً محصول را خریداری کند، این ارتباط حفظ می‌شود. آن‌ها مسئولیت‌هایی مانند ارائه محصول، پاسخ به سؤالات مشتری و مدیریت تراکنش‌ها را دارند.

مهارت ها و صلاحیت های مشاور فروش

یک مشاور فروش خوب، باید تخصص و تجربه لازم را داشته باشد. برای جذب یک مشاور فروش حرفه ای، به مهارت ها و صلاحیت های زیر نیاز دارید:

  1. مهارت های خوب در برقراری ارتباط و بحث و گفتگو با مردم.
  2. مهارت های عالی در مذاکره و قانع کردن مشتریان برای انجام معاملات.
  3. توانایی برقراری رابطه با شرکت ها و مشتریان بسیار زیاد.
  4. توانایی در کار با فشار و توانایی طراحی استراتژی های فروش.
  5. توانایی توضیح ویژگی های محصول به گونه ای که با برندهای رقیب متمایز باشد.
  6. علاقه مند به فروش و پیدا کردن راه حل برای نیازهای مشتریان.
  7. انعطاف پذیری و توانایی در برابر رد شدن.
  8. توانایی سازماندهی و مدیریت به عنوان یک بازیکن تیمی.

 

شرح وظایف مشاور فروش

 

 

الزامات آموزشی و آموزشی مشاور فروش

برای شغل مشاور فروش، شرایط تحصیلی و آموزشی بسیار مهم هستند. این شرایط مطمئن می‌کنند که افراد دارای تمام مدارک تحصیلی لازم برای کار در صنعت فروش هستند. یک مشاور فروش حرفه‌ای باید حداقل دارای مدرک دیپلم دبیرستان یا مدرک کاردانی در رشته فروش و بازاریابی، حسابداری یا تبلیغات باشد. در صورت داشتن مدرک لیسانس در رشته بازرگانی، این نیز به عنوان یک مزیت برای ارتقای شغلی محسوب می‌شود. همچنین، داشتن پیشینه و دانش قوی در زمینه کامپیوتر برای افرادی که می‌خواهند این شغل را دنبال کنند، بسیار مهم است.

شرایط سابقه کار مشاور فروش

تجربه یک مشاور فروش در هر شغلی بسیار مهم است و برای موفقیت شرکت شما اساسی است. تجربه نشان می دهد که یک متقاضی با توانایی تخصصی برای انجام کار بهترین گزینه است. بنابراین، مشاوران فروش باید در فروش به مشاغل و مشتریان در صنایع پرسرعت تجربه کافی داشته باشند. همچنین آنها باید توانایی ایجاد و نگهداری شبکه های فروش را نیز داشته باشند.

شرح وظایف مشاور فروش

سوالات متداول در مورد مشاوران فروش

یک مشاور فروش خوب چیست؟

مشاوران فروش برای موفقیت در کارشان باید توانایی هایی را داشته باشند که به آنها در انجام وظایفشان کمک کند. این توانایی ها شامل همدلی، تمرکز، استقلال، مثبت اندیشی و اعتماد به نفس هستند. به عنوان مثال، مشاوران فروش باید توانایی پاسخگویی به نیازهای مشتریان خود را داشته باشند و در همین حین، به هدف شرکتشان برای افزایش فروش و رسیدن به موفقیت اصرار داشته باشند. همچنین، آنها باید قادر باشند برنامه و زمان خود را به صورت مستقل مدیریت کنند و نگرش مثبتی را در مقابل نگرانی های مشتریان نشان دهند. در نهایت، مشاوران فروش باید به توانایی خود و محصول یا خدمات شرکت خود اعتماد داشته باشند.

تفاوت بین مشاور فروش و دستیار فروش چیست؟

در مجموعه‌ها، مشاوران فروش و دستیاران فروش اهداف مشابهی را دنبال می‌کنند اما وظایف آن‌ها متفاوت است. مشاوران فروش با مشتریان ملاقات می‌کنند و به آن‌ها در خرید کمک می‌کنند. در حالی که دستیاران فروش بیشتر در فروشگاه‌ها کار می‌کنند و به مشتریان در پیدا کردن کالاها کمک می‌کنند و به وظایف دیگری مثل نظافت و ترتیب دادن فروشگاه هم می‌پردازند.

وظایف روزانه یک مشاور فروش چیست؟

بیشتر مشاوران فروش، بدون توجه به نوع کسب و کارشان، وظایف مشابهی دارند. یک روز معمولی برای یک مشاور فروش ممکن است شامل قرار ملاقات با مشتریان علاقه‌مند برای بحث درباره گزینه‌های خرید، پیدا کردن سرنخ‌های جدید یا دیگر مشتریان بالقوه، ملاقات با مشتریان برای ارائه اطلاعات درباره محصولات و خدمات شرکت و نگهداری اسناد مکتوب و گزارش پیشرفت فروششان باشد.

مشاور فروش به چه کسانی گزارش می دهد؟

در اغلب موارد، مشاوران فروش به مدیر فروش گزارش می‌دهند. مدیر فروش سرپرست تیم فروش است و نظارت می‌کند که تیم از پشتیبانی و منابع لازم برای دستیابی به اهدافشان بهره‌مند باشند. این مدیر با عنوان‌های مختلفی در شرکت ممکن است انتخاب شود، مثلاً مدیر حساب یا مدیر توسعه کسب و کار، اما وظایف آن‌ها احتمالاً مشابه است.

جمع بندی :

مشاوران فروش باید توانایی تشخیص نیازهای مشتریان را داشته باشند و با استفاده از تکنیک‌های فروش مناسب، محصولات و خدمات را به مشتریان پیشنهاد دهند. آن‌ها باید با مشتریان در ارتباط باشند، سوالات آن‌ها را پاسخ دهند و به شکل حرفه‌ای با آن‌ها برخورد کنند. همچنین، آن‌ها باید با رقبای خود آشنا باشند و توانایی رقابت با آن‌ها را داشته باشند. در نهایت، برای موفقیت در این حرفه، مهارت‌های فروش، ارتباطات بالا و دانش به روز درباره صنعت مورد نظر الزامی هستند

منبع : indeed.com

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطمحصولات جدید

جستجو کنید ...

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.