دیجیتال مارکتینگ چیست

دیجیتال

خواندن این مطلب

13 دقیقه

زمان میبرد!

دیجیتال مارکتینگ چیست

دیجیتال مارکتینگ یعنی تبلیغاتی که از طریق اینترنت و سایر ابزارهای دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، وب سایت ها، رسانه‌های اجتماعی، پست الکترونیک، برنامه‌های موبایل، پیامک و تبلیغات مبتنی بر وب صورت می‌گیرد. امروزه، مصرف کنندگان قبل از خرید محصولات به شدت به اینترنت و ابزارهای دیجیتالی متکی هستند و با استفاده از آن‌ها، در مورد محصولات تحقیق می‌کنند. در واقع حدود ۷۷ درصد از مشتریان، قبل از خرید محصول، به صورت آنلاین در مورد آن تحقیق می‌کنند و ۵۱ درصد از آن‌ها از گوگل برای تحقیق در مورد محصولات استفاده می‌کنند.

 

دیجیتال مارکتینگ چیست

 

بازاریابی دیجیتال چگونه کار می کند؟

دیجیتال مارکتینگ یک روش برای دستیابی به مشتریان با استفاده از استراتژی‌های مختلفی مانند وسوسه کردن آن‌ها برای خرید، افزایش آگاهی از برند و تعامل ساده با مشتریان است. این روش شامل کانال‌های مختلفی همچون رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا، بازاریابی وب سایت، سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) و تبلیغات PPC (پرداخت به ازای کلیک) است. بازاریابان برای دستیابی به بازارهای واقعی باید در دنیای پیچیده و گسترده امروزی، کانال‌های مختلفی را بررسی کنند و استراتژی‌های مناسبی را برای ایجاد تعاملات معنادار با مشتریان بالقوه خود پیدا کنند. با استفاده از بازاریابی تعاملی، می‌توانید با مشتریان خود در تعامل بوده و آگاهی از برند خود را افزایش دهید. به علاوه، با استفاده از داده‌های جمع آوری شده در طول زمان، می‌توانید استراتژی مناسبی برای کسب و کار خود در خط مقدم قرار دهید.

 

چرا بازاریابی دیجیتال مهم است؟

با استفاده از یک روش بازاریابی دیجیتال همه کاناله، می توانید اطلاعات بیشتری درباره عادات و رفتار مخاطبان خود جمع آوری کنید و از روش‌های نوین برای ارتباط با مشتریان بهره ببرید. این روش باعث بهبود حفظ مشتریان می‌شود.

گزارش Invesp نشان داده که شرکت‌هایی که استراتژی‌های تعامل با مشتری همه کاناله قوی دارند، به طور متوسط ۸۹ درصد مشتریان خود را حفظ می‌کنند. در حالی که شرکت‌هایی با برنامه‌های چند کاناله ضعیف، فقط ۳۳ درصد مشتریان را حفظ می‌کنند.

بازاریابی دیجیتال همچنان در حال توسعه است و روش‌های جدیدی برای ارتباط با مشتریان در دسترس قرار می‌گیرند. همچنین، رسانه‌های اجتماعی در فضای B2B مهم خواهند بود و استفاده از محتوای ویدیویی با بهینه‌سازی موتور جستجو، کمک به بهبود وضعیت بازاریابی خواهد کرد. به طور کلی، بازاریابی ایمیلی نیز در آینده شخصی‌تر خواهد شد.

 

در حال حاضر، دیجیتال به عنوان هسته اصلی بازاریابی محسوب می‌شود. با تغییر نگرش از یکی از کارهایی که بازاریابی انجام می‌دهد به کاری که بازاریابی انجام می‌دهد، دیجیتال مارکتینگ به عنوان یکی از مهمترین ابزارها در بازاریابی شناخته می‌شود.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

با این روش، می توانید به شناخت مخاطبان خود بپردازید و اطلاعات مهمی درباره آن ها به دست آورید. همچنین می توانید معیارهایی را برای ارزیابی عملکرد تیم بازاریابی خود ارائه دهید. مزایای دیگر این روش شامل:

1. آشنا شدن با مخاطبان

دیجیتال مارکتینگ یعنی این که از روش های دیجیتالی برای شناخت و ارتباط با مخاطبان خود استفاده کنید. با این روش می‌توانید پیشنهادات و پیام‌هایتان را آزمایش کنید و همچنین درباره زمان‌هایی که بیشترین تعداد بازدیدکننده به سایت شما می‌آیند، اطلاعاتی کسب کنید. اگر استراتژی رسانه‌های اجتماعی دارید(که باید داشته باشید) می‌توانید با استفاده از این روش، سریع‌تر و آسان‌تر با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. با هماهنگ شدن با مخاطبان خود، اعتبار خوبی برای خود ایجاد خواهید کرد که می‌تواند شما را از رقبا متمایز کند.

2. هزینه زیادی ندارد

در مقایسه با روش‌های بازاریابی سنتی، بازاریابی دیجیتال هزینه کمتری دارد. برای ایجاد یک وب‌سایت حرفه‌ای با هزینه کم، می‌توانید از یکی از سیستم‌های قالب‌بندی شده استفاده کنید. همچنین می‌توانید حساب های رسانه‌های اجتماعی خود را به صورت رایگان ایجاد کنید و با هزینه کمی از خدمات ارائه دهنده خبرنامه ایمیل استفاده کنید. بازاریابی دیجیتال حتی برای کسب‌وکارهای کوچک نیز مناسب است و هزینه‌های کمتری در آن وجود دارد.

3. بازاریابی در هر مکان

با بازاریابی دیجیتال، دسترسی بسیار زیادی را خواهید داشت. شما می‌توانید با مشتریان در سراسر جهان و در مناطق زمانی مختلف ارتباط برقرار کنید. به طور مثال، شما می‌توانید محصولات خود را به روشی تبلیغ کنید که گویی در حال انتشار آگهی در یک روزنامه محلی هستید، اما به صورت آسان‌تر و با قیمت کمتر. با استفاده از بازاریابی دیجیتال، می‌توانید دامنه بازار خود را گسترش داده و کسب و کار خود را به روش‌هایی توسعه دهید که قبلاً غیرممکن به نظر می‌رسید.

4. دیجیتال مارکتینگ سازگار است

با استفاده از بازاریابی دیجیتال، می‌توانید به سرعت و با هوشمندی به رویکردتان برای کسب و کار خود بپردازید. شما می‌توانید استراتژی‌های مختلف را امتحان کنید و نتایج را به سرعت ارزیابی کنید، به جای اینکه برای دیدن نتایج یک کمپین هفته ها صبر کنید. همچنین، با دسترسی به داده‌های بلادرنگ می‌توانید به اطلاع رسانی درباره تصمیمات تجاری خود کمک کنید.

5.شخصی سازی بر اساس کانال ها

برای بازاریابی موفق، بهتر است از تیم‌هایی با مهارت‌های چندگانه استفاده کنید تا با استفاده از کانال‌های مختلف، مشتریان را در جایی که در آن لحظه هستند به خود جذب کنید. هر پلتفرم رسانه اجتماعی شامل مخاطبان و انتظارات متفاوتی است و برای هر کدام نیاز به رویکرد متفاوتی دارید. این شامل لحن، تصاویر، پیشنهادات و زمان‌بندی پست‌های شما می‌شود.

6. اندازه گیری کمپین ها و تنظیم kpi

با استفاده از بازاریابی دیجیتال، می‌توانید از معیارهای مختلفی پشتیبانی کنید و از آنها برای تعیین اثربخشی بازاریابی خود استفاده کنید. ابتدا هدف خود را برای هر کانال و معیارهای مورد نظر برای آنها تعیین کنید. سپس می‌توانید تعداد تبدیل‌ها، بازدید از وب‌سایت و سرنخ‌هایی که در اثر بازاریابی به دست می‌آورید را ردیابی کنید. این اطلاعات ارزشمند به شما کمک می‌کنند تا کسب‌وکارتان رشد کند.

انواع بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال شامل یک شبکه عظیم از نقاط تماس دیجیتالی است که مشتریان بارها در روز با آنها تعامل دارند. برای استفاده صحیح از هر کانال، باید آن را به خوبی درک کنید و به نحو احسن استفاده کنید.

جستجوی پولی 

جستجوی پولی یا تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) برای همه‌ی ما شناخته شده است. این نوع تبلیغات، به عنوان نتایج حمایت شده در بالا یا کنار صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) نمایش داده می‌شود. با کلیک روی این تبلیغات، هزینه‌ای برای شما ایجاد می‌شود و می‌توانید آنها را به گونه‌ای تنظیم کنید که فقط زمانی نمایش داده شوند که عبارات خاصی جستجو شوند.

مزایا:هدف تبلیغات شما، جذب مخاطبانی است که به دنبال خرید یک محصول یا کالای خاص هستند. این تبلیغات بر اساس رفتار آنلاین افراد هدف قرار می‌گیرند و با نشان دادن تبلیغات مرتبط در زمان مناسب، به افزایش ترافیک وب سایت شما کمک می‌کنند. علاوه بر این، این تبلیغات با استفاده از ابزارهای اتوماسیون بازاریابی، می‌توانند به صورت شخصی و منحصر به فرد برای هر شخص تبلیغات را نمایش دهند و حتی تبلیغاتی را برای افرادی که قبلاً با شما در ارتباط بوده‌اند، نمایش دهند.

معایب:PPC به انگلیسی “تبلیغات با پرداخت به ازای هر کلیک” یا Pay-Per-Click است که معایب خود را دارد. یکی از معایب آن، هزینه های بالا و نیاز به نیروی کار متخصص برای مدیریت آن است. با این حال، شما قادر خواهید بود تا مقدار خود را بابت تبلیغات انتخاب کنید، اما هزینه ها به سرعت افزایش پیدا می کنند. همچنین، برنامه های تبلیغاتی ممکن است برای شما هزینه بسیار بالایی داشته باشند و به طور مداوم نیاز به بهینه سازی و نظارت دارند.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

سئو یا بهینه‌سازی محتوا، فرایندی است که با بهبود تنظیمات فنی و دسترسی به وب‌سایت شما، صفحات شما را در بالای نتایج جستجوگرها برای عبارات خاصی که کاربران در جستجوی آن‌ها هستند، قرار می‌دهد. به عبارت دیگر، با سئو، به راحتی می‌توانید وب‌سایت خود را به کلمات کلیدی مورد نظر کاربران مرتبط کنید.

مزایای: ترافیک آنلاین ارگانیک، که از طریق سئو به دست می‌آید، تأثیر بسیاری در رتبه‌بندی جستجو و ترافیک سایت شما دارد. با استفاده از کلمات کلیدی و عبارات مناسب، می‌توانید از سئو برای جلب توجه کاربران و ارتباط برقرار کردن با آن‌ها استفاده کنید. سئو به عنوان یک راهکار برای افزایش رتبه وب‌سایت در نتایج جستجوی آنلاین و همچنین افزایش ترافیک ارگانیک سایت با استفاده از کلمات کلیدی و عبارات مناسب تعریف می‌شود. استفاده از استراتژی‌های سئو قوی در کمپین‌های بازاریابی دیجیتال، بسیار تأثیرگذار است، زیرا نمایش اولین صفحه وب‌سایت در نتایج جستجو، قدم اول در برقراری یک رابطه پایدار با مشتریان است.

معایب: برای اجرای استراتژی سئو در وب‌سایت خود، باید صبور باشید و تغییرات را به مرور زمان مشاهده کنید. الگوریتم‌های جدید گوگل همچنین ممکن است تأثیری بر رتبه بندی شما داشته باشند، به عبارتی دیگر، شما ممکن است نیاز به تغییر استراتژی خود داشته باشید. بنابراین، باید به طور مداوم وب‌سایت خود را بروزرسانی کرده و با تغییرات الگوریتم‌ها رویکرد خود را نیز تغییر دهید.

 

 

دیجیتال مارکتینگ چیست

بازاریابی محتوا 

بازاریابی محتوایی که در آن به جای تبلیغ، سعی در ارائه اطلاعات و الهام بخشیدن به مخاطبان باشد، بسیار مؤثر است. این نوع بازاریابی باعث می شود تا مخاطبان شما به دنبال دریافت اطلاعات مرتبط با محصولات یا خدمات شما باشند و در نتیجه شما به عنوان یک منبع قابل اعتماد و رهبر فکری در زمینه های مرتبط با کسب و کارتان معرفی شوید. به همین دلیل، بازاریابان سعی در ارائه محتوایی دارند که به مخاطبانشان کمک کند تا اطلاعات لازم را در زمینه خدمات و محصولات آنان به دست آورند.

مزایای: بازاریابی محتوا به معنای تولید و انتشار محتوایی است که برای جذب مخاطبان، به آن‌ها ارزش افزوده می‌دهد. به عبارت دیگر، در بازاریابی محتوا، محتوای مفید، خلاقانه و جذاب ساخته می‌شود تا مخاطبان را به سمت یک محصول یا خدمات مشخص هدایت کند. این روش در مقایسه با تبلیغات جستجوی پولی، سه برابر بیشتر سرنخ دریافت می‌کنید؛ از این رو بازاریابی محتوا ارزش تلاش بیشتری دارد. مثال‌هایی از محتوای بازاریابی شامل ایجاد پست‌های وبلاگ، ارائه راهنمای اطلاعاتی و …. است که به مخاطبان ارزش افزوده می‌دهد.

معایب: کسب‌وکارهای بسیاری با چالش‌های متعددی مواجه هستند، از جمله یافتن منابع، ایجاد محصولی که از رقبا متمایز باشد و حفظ شتاب در پیشروی.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی 

رسانه‌های اجتماعی در دنیای امروز بسیار پرکاربرد هستند، به همین دلیل کسب و کار شما نیز باید در چندین پلتفرم مختلف فعال باشد. با این حال، کلید بازاریابی موثر در رسانه‌های اجتماعی  چیزی فراتر از داشتن چند حساب در این شبکه‌ها است.

مزایا: برای موفقیت در رسانه‌های اجتماعی، شما باید از کانال‌های خود به درستی و به طور موثر استفاده کنید. هر چه مخاطبان شما بیشتر با محتوای شما الهام بگیرند و در آن دخیل شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که آن را به اشتراک بگذارند؛ و در نتیجه، افراد دیگری نیز با شما آشنا خواهند شد.

معایب:برای موفقیت در رسانه‌های اجتماعی، ارزش دارد که محتوای خود را در پلتفرم‌های مختلف با تغییرات مناسب منتشر کنید. آنچه در توییتر به خوبی عمل می‌کند، ممکن است در اینستاگرام که بصری‌تر است، مؤثر نباشد. یکی از اشتباهات رایج در استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای تجارت، عدم منتشر کردن پست‌های منظم و یا استفاده از لحن‌های نامناسب است. بنابراین، شما باید باز هم مخاطبان خود را به خوبی شناسایی کرده و به موضوعاتی که آنها به دنبال آن‌ هستند توجه کنید.

 

دیجیتال مارکتینگ چیست

 

بازاریابی ایمیلی

پس از گذشت بیش از دو دهه، هنوز ایمیل سریع‌ترین و مستقیم‌ترین راه برای دستیابی به مشتریان با اطلاعات مهم است. برای اینکه کمپین های ایمیل شما موفق باشند، باید جذاب، مرتبط، آموزنده و سرگرم کننده باشند و پنج ویژگی اصلی قابل اعتماد، محاوره ای، مرتبط، در بین کانال ها هماهنگ شده و راهبردی را برآورده کنند. همچنین زمان‌بندی و برنامه‌ریزی مهم هستند تا مشتریان شما با پیام‌های تکراری یا نامربوط بمباران نشوند و اشتراک خود را لغو نکنند.

 

دیجیتال مارکتینگ چیست

 

بازاریابی موبایلی 

دستگاه‌های تلفن همراه با ما همراهند و در جیب یا کنار تخت قرار می‌گیرند و به طور مداوم از آن‌ها استفاده می‌کنیم. برای همین، تبلیغات در تلفن همراه بسیار مهم است و بیشتر افراد می‌توانندبرندهایی را که در هفته گذشته در تلفن همراه تبلیغ شده‌اند به خاطر بیاورند.

مزایا:رسانه‌های پیامک، MMS و بازاریابی درون‌برنامه‌ای ابزارهایی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای ارتباط با مشتریان خود استفاده کنید. اما برای دستیابی به نتایج بهتر، باید تلاش‌های بازاریابی خود را به صورت هماهنگ در سایر کانال‌های بازاریابی دیجیتال خود هم ادامه دهید.

معایب: حفظ حریم خصوصی همچنان یک مسئله است؛ بنابراین مراقب نحوه برخورد با داده های مشتری باشید.

 

 

دیجیتال مارکتینگ چیست

اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی به یک پلت فرم جامع برای بازاریابی دیجیتال تبدیل شده است که باعث ساده شدن فرآیند بازاریابی و کاهش هزینه‌های آن می‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار، شما می‌توانید عملکردهای کمپین‌های بازاریابی خود را اندازه‌گیری کنید و با توجه به نتایج، تصمیم‌گیری‌های بهتری را برای کسب و کار خود اتخاذ کنید.

در واقع، اتوماسیون بازاریابی می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه‌های بازاریابی خود را تحلیل کرده و از نتایج آن‌ها بهره‌مند شوید تا با افزایش درآمد، رشد قابل توجهی در کسب و کار خود را تجربه کنید.

نقش های بازاریابی دیجیتال

صنعت بازاریابی دیجیتال شامل چندین نقش و شغل مختلف است که هرکدام از مهارت‌ها و ویژگی‌های متفاوتی برای عملکرد خود بهره می‌برند. این نقش‌ها عبارتند از:

سئو: ایجاد رتبه بندی مناسب در موتورهای جستجو

محتوا: ایجاد مطالب مناسب برای وب سایت و کمپین های تبلیغاتی

رسانه های اجتماعی: مدیریت پست‌ها و پاسخ به مشتریان در شبکه‌های اجتماعی

PPC: مدیریت تبلیغات پرداخت به ازای کلیک

Lead Gen: ایجاد فرصت‌های کسب و کار جدید

هر کدام از این نقش ها با استفاده از مهارت‌های متفاوت، کمک می‌کنند تا بازاریابی دیجیتال با موفقیت انجام شود.

بازگشت سرمایه (ROI) یک برنامه بازاریابی دیجیتال موفق

بازده سرمایه (ROI) در بازاریابی دیجیتال، نسبت به تبلیغات بنری استاندارد، بسیار بیشتر است. همچنین، بازاریابی محتوای ارگانیک نیز یکی از روش‌های مؤثر در بازاریابی دیجیتال است. این روش باعث ارتقای رتبه وب سایت شما در موتورهای جستجو و جذب کاربران از طریق محتوا مفید می‌شود. با توجه به آمارها، حدود 70 درصد کاربران اینترنت به دنبال اطلاعات مفید در مورد محصولات هستند که با استفاده از محتوای مفید و کارآمد در وب سایت خود، می‌توانید نیاز آن‌ها را بر طرف کنید.

پنج تاکتیک برتر بازاریابی محتوای B2B عبارتند از: محتوای رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌های الکترونیکی، مقالات در وب سایت، وبلاگ‌ها و رویدادهای حضوری.

چگونه برنامه بازاریابی دیجیتال خود را برنامه ریزی، اجرا و بهینه سازی کنید

برای راه اندازی برنامه بازاریابی دیجیتال خود، در ابتدا باید مخاطبان و اهداف خود را مشخص کنید. سپس با تعیین معیارهایی، باید اطمینان حاصل کنید که همیشه در حال پیشرفت هستید. به طور کلی، برنامه بازاریابی دیجیتال شامل استفاده از فضای اینترنت برای تبلیغات، فروش و ارتباط با مشتریان است.

برای اینکه برنامه بازاریابی دیجیتال شما موفق باشد، باید به مخاطبان و نیازهای آن‌ها توجه کنید و سپس براساس آن‌ها محتوای مناسب و استراتژی مناسبی برای برنامه بازاریابی دیجیتال خود ایجاد کنید.

1.شناسایی و تقسیم بندی مخاطبان 

امروزه، خریداران انتظار دارند که در هر مرحله از تعامل با شما، تجربه‌ای شخصی و منحصر به فرد داشته باشند. برای رسیدن به این هدف، شما باید با ویژگی‌های جمعیت شناختی، فرموگرافی و فنی خریداران آشنا شوید و نحوه پاسخگویی به سوالات و مشکلات آنها را بدانید. به عبارت دیگر، شما باید اطلاعات کافی در مورد خریداران خود داشته باشید و با نیازها و مشکلات آنها آشنا باشید تا بتوانید بهترین خدمات را به آنها ارائه دهید.

2. تعیین اهداف و استراتژی اندازه گیری 

از اطلاعات مخاطبان برای تعیین پرسوناها استفاده کنید و دید واضحی از سفر فروش آنها به دست آورید تا اهداف و استراتژی اندازه گیری خود را تعیین کنید.

معیارهای مهم عبارتند از:

 • برداشت ها
 • کلیک
 • نرخ کلیک (CTR)
 • نرخ مشارکت
 • تبدیل ها
 • هزینه هر سرنخ (CPL)
 • هزینه موثر در هر هزار نمایش (eCPM)

همچنین معیارهایی مانند بازگشت سرمایه (ROI)، بازده هزینه تبلیغات (ROAS)، انتساب اول و چند لمسی، و ارزش مادام العمر مشتری (LCV) وجود دارد.

3.تنظیم کانال های خود

پیمایش فناوری تبلیغات ممکن است زمان بر باشد، بنابراین قبل از شروع مطمئن شوید که عناصر مناسب را در جای خود دارید، از جمله:

 • پلتفرم های مدیریت داده (DMPs)
 • پلتفرم های سمت تقاضا (DSP)
 • پلت فرم های سمت تامین (SSPS)
 • مبادلات تبلیغاتی

تیم خود را هماهنگ کنید، اهداف همه را به اشتراک بگذارید و نشان دهید که چگونه کانال های آنها با تصویر بزرگ بازاریابی دیجیتال مطابقت دارد.

4. راه اندازی و بهینه سازی

دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا با استفاده از ابزارهای الکترونیکی، مانند وبسایت، رسانه های اجتماعی و ایمیل، مشتریان بالقوه را پیدا کنید، آن‌ها را برای خرید از شما ترغیب کنید و در نهایت با ارائه خدمات و محصولات با کیفیت، آن‌ها را به مشتریان دائمی تبدیل کنید. به دنبال این هدف، شما باید به معیارهای مختلفی توجه کنید، مانند بازتاب و فعالیت های رسانه های اجتماعی، نرخ تبدیل، تردیدهای مشتریان و غیره.

با مرور این معیارها و بهبود عملکرد خود در آن‌ها، می‌توانید به یک رهبر در فضای دیجیتال مارکتینگ تبدیل شوید و تأثیرگذاری بیشتری در بازار داشته باشید

سوالات متداول در مورد بازاریابی دیجیتال

برای دیجیتال مارکتینگ به چه مهارت هایی نیاز دارید؟

برای شغل بازاریابی دیجیتال، بستگی به نقش مورد علاقه شما دارد. اگر به نقش تحلیلی مانند SEO علاقه‌مندید، ذهن تیزبین و دقیقی که به جزئیات توجه دارد بسیار مهم است. همچنین، درک داده‌ها بسیار مفید است. اگر به نقش خلاقانه‌تری مانند ایجاد محتوا، رسانه‌های اجتماعی یا استراتژی‌های بازاریابی علاقه‌مندید، خلاقیت و تخیل بسیار مهم هستند.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

استراتژی بازاریابی دیجیتال، برنامه‌ای جامع است که به کسب و کار شما کمک می‌کند تا اهداف خود را به دست آورید. برنامه‌ریزی چند کاناله شامل استفاده از PPC، رسانه‌های اجتماعی، ایجاد محتوا و SEO در یک دوره زمانی است که به شما کمک می‌کند نتایج بهتری برای کسب و کار شما به دست آورید. همچنین، این برنامه باید قابلیت انعطاف پذیری را نیز داشته باشد تا در صورت نیاز، بتواند تغییر کند.

جمع بندی:

در نتیجه، می‌توان گفت که بازاریابی دیجیتالی یکی از عوامل موثر در توسعه و رشد کسب و کارهاست. با استفاده از روش‌های مختلف این نوع بازاریابی، شرکت‌ها می‌توانند به دقت مشتریان خود را هدف قرار داده و باعث افزایش فروش و درآمد شوند. به همین دلیل، توصیه می‌شود که کسب و کارها به بازاریابی دیجیتالی توجه ویژه‌ای داشته باشند و از این روش برای تبلیغات خود استفاده کنند

منبع : marketo.com

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.