akologo
انواع کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار

انواع کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار

انواع کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار

 

انواع کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار

مزایای گیمیفیکیشن در بازاریابی

بازاریابی به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که برای جذب و حفظ مشتریان انجام می‌شوند. گیمیفیکیشن هم به عنوان یک ابزار و تکنیک در بازاریابی، با استفاده از بازی و سرگرمی به کسب و کارها کمک می‌کند تا مشتریان را درگیر خود کنند و نیازهای آنان را بررسی و بهبود بخشند. با استفاده از گیمیفیکیشن، کسب و کارها در همه مراحل کسب و کار، باید با برند خود مشتریان را درگیر کنند و محصولات خود را با توجه به نیاز و خواسته مشتریان تغییر و توسعه دهند. استفاده از گیمیفیکیشن در بازاریابی، به همه کسب و کارها کمک می‌کند تا با رقابت‌های بازار، مشتریان خود را حفظ کنند و به نیازهای آنان پاسخ دهند.

۱- داستان برند خود را بسازید

هر برندی داستان و تعریف مختص به  خود را دارد که حقیقت وجودی آن برند را نشان میدهد. اگر داستان برند جذاب باشد، توجه افراد بیشتری را به خود جلب می کند و در ذهن مخاطبان نیز ماندگار خواهد شد. داستان برند به قدری مهم است که بسیاری از شرکت‌ها کمک متخصصان زیادی را برای ساختن داستان برندشان به کار می گیرند. گیمیفیکیشن ابزاری است که به شما کمک می‌کنه داستان جذابی برای برند خود بسازید و باعث می‌شود مخاطبان زیادی با برندتان درگیر شوند. گیمیفیکیشن به شما کمک می‌کند تا افراد با تمام سنین و از دهه‌های مختلف را جذب برند خود کنید.

۲- مخاطبان زیادی در سن‌های مختلف خواهید داشت

در حال حاضر، زندگی ما به شدت دیجیتالی شده و با فضای مجازی جایگزین شده است. برای جذب افراد از هر رده ی سنی به کسب و کار خود، یک ابزار با نام “گیمیفیکیشن” معرفی شده است. این ابزار به شما کمک می‌کند با افراد در تمام سنین  ارتباط برقرار کنید و آن‌ها را جذب کنید. همه افراد، از کودکان تا بزرگسالان، علاقه‌مند به بازی کردن هستند و می‌توانید از این ویژگی انسانی برای جذب مشتریان استفاده کنید.

۳- رفتار مخاطبان را تغییر خواهید داد

گیمیفیکیشن یعنی استفاده از عناصر بازی در فرایندهای مختلف برای تغییر رفتار مخاطبان. به عنوان مثال، شما می‌توانید با استفاده از گیمیفیکیشن، مخاطبان را به خرید محصولات شما ترغیب کنید و همچنین درگیری آن‌ها را با برند خود افزایش دهید. در واقع، شما می‌توانید با استفاده از گیمیفیکیشن، اطلاعات مفیدی درباره مخاطبان جمع‌آوری کنید. این روش به تازگی در اینستاگرام نیز پرطرفدار شده است.

۴- مشتریان خود را بهتر خواهید شناخت

در دنیای امروز، داشتن اطلاعات ارزش بالایی دارد و گیمیفیکیشن می‌تواند به عنوان یک ابزار خوب جهت جمع‌آوری اطلاعات درباره مخاطبان استفاده شود. با تحلیل این اطلاعات، می‌توان به یک موفقیت بزرگ رسید و درآمد خود را افزایش داد. همچنین با استفاده از این اطلاعات، می‌توانید عملکرد بازاریابی خود را بهبود داده و نیازهای مخاطبان را شناسایی کرده و محصولات و خدمات خود را طبق نیازهای مشتریانتان طراحی کنید.

۵- پیام‌های خود را برای مخاطبان اختصاصی کنید

 

در حال حاضر، افراد در طول روز با پیام‌های زیادی از شرکت‌ها و افراد مختلف تحت فشار قرار دارند و بسیاری از این پیام‌ها به سادگی نادیده گرفته می‌شوند. برای جذب توجه مخاطبان، باید پیام‌هایی اختصاصی و با توجه به نیازهای آن ها ارائه دهید. گیمیفیکیشن به شما کمک می‌کند تا با هر مشتری یک رابطه متناسب با علایق او برقرار کنید و پیام اختصاصی خود را برای او ارسال کنید.

۶- مشتریان وفاداری خواهید داشت

در گیمیفیکیشن یا بازی‌سازی، به افراد جوایزی مانند تخفیفات و هدایای رایگان داده می‌شود. دریافت این جوایز نه‌تنها باعث افزایش رضایت مشتریان می‌شود، بلکه ارتباط شما با آن‌ها را نیز تقویت می‌کند. این روش می‌تواند باعث شود که مخاطبان به برند شما وفادار باشند و پس از مدتی، به یکی از طرفداران شما تبدیل شوند؛همچنین علاوه بر دریافت هدایای نقدی، تجربه خوبی از برند شما نیز خواهند داشت.

انواع کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار

مثال های گیمیفیکیشن

 

1- نجات جان افراد با پازل فولدیت

بیماری ایدز بسیار خطرناک است و باعث از دست دادن جان افراد زیادی شده است. تلاش برای پیدا کردن درمان مناسب برای این بیماری سال‌ها طول کشید. با استفاده از گیمیفیکیشن و طراحی بازی به نام Foldit، دانشمندان دانشگاه واشنگتن مردم را تشویق کردند تا به دنبال راه‌حل‌های جدید برای نجات انسان‌ها از این بیماری بگردند. در این بازی، شرکت‌کنندگان با قرار دادن پروتئین‌های مختلف در کنار یکدیگر، ساختارهای جدیدی کشف می‌کردند تا به دانشمندان کمک کنند تا به یافتن راه‌حل‌های مناسب برای درمان بیماران بپردازند. در این بازی حدود ۲۴ هزار نفر شرکت کردند و در عرض ۱۰ روز به نتیجه مورد‌نظر رسیدند. استفاده از بازی و گیمیفیکیشن در کارهای مختلف، مانند این مثال، دوباره نشان داد که این روش می‌تواند به شیوه‌ی جالبی برای حل مسائل و تحقیقات مفید باشد.

2- یادگیری با آکادمی خان

آکادمی خان با استفاده از ویدیوهایی که در یوتیوب قرار می‌دهد، توانست کلاس‌های آموزشی در رشته‌های ریاضی، فیزیک، اقتصاد و شیمی را برگزار کند. با استفاده از گیمیفیکیشن در آموزش، این آکادمی جذابیت بیشتری برای مخاطبانش داشت و توانست علاقه‌مندان به یادگیری را جذب کند.

3- کاهش مصرف انرژی با سایت Opower

مصرف بیش از حد انرژی در جهان، یک مشکل بزرگ است. شرکت Opower با استفاده از گیمیفیکیشن، مردم را به مصرف صحیح و کاهش مصرف انرژی تشویق می‌کند. در این سایت، گیمیفیکیشن به صورت مسابقه بود و مردم با دیدن میزان مصرف انرژی دوستان و همسایگان خود، انگیزه بیشتری برای کاهش مصرف خود پیدا می‌کردند. به این ترتیب، این پروژه منجر به کاهش ۲ درصدی مصرف انرژی و کاهش هزینه خانواده‌ها شد.

4- بهبود عملکرد تیم با اپلیکیشن GamEffective

گیمیفیکیشن به‌عنوان یک تکنیک، نه‌تنها برای جذب مخاطبان استفاده می‌شود، بلکه برای آموزش کارکنان و بهبود عملکرد آنان نیز مناسب است. این اپلیکیشن به هدف بهبود عملکرد و رفتار تیم فروش ساخته شده است. هر سازمانی می‌تواند در این اپلیکیشن بازی‌ها، معیارها و فعالیت‌های خود را اضافه کند تا در نهایت به نتیجه بهتری دست پیدا کند.

5- فروش بستنی‌های مگنوم

شرکت Unilever در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۲۰ برای فروش بستنی مگنوم، از گیمیفیکیشن در سایت خود استفاده کرد. با اضافه کردن چند بازی ساده و جذاب به وب‌سایت خود، مگنوم توانست بیش از ۷ میلیون مخاطب را جذب کند.

6- بلیط سینما با کوکاکولا

شرکت کوکاکولا همیشه از تکنیک‌های جذاب برای تبلیغ محصولات خود استفاده می‌کند. یکی از گیمیفیکیشن‌های جذاب این شرکت، در زمان پخش فیلم Skyfall بود. در این کمپین، افرادی که از دستگاه‌های موجود در مکان‌های عمومی نوشیدنی‌های شرکت کوکاکولا را خریداری می‌کردند، به چالشی دعوت می‌شدند و اگر در مدت ۷۰ ثانیه می‌توانستند به نقطه مشخصی از آن مکان برسند و کارهای خواسته‌ شده را انجام دهند، یک بلیط برای تماشای فیلم Skyfall دریافت می‌کردند. لازم به ذکر است که در این بازی، موانع انسانی و فیزیکی زیادی وجود داشت تا بازی برای افراد سخت‌تر و جذاب‌تر شود.

7- کمپین پنالتی زودفود 

اپلیکیشن سفارش اینترنتی غذا با نام زودفود” که اکنون با شرکت اسنپ‌فود ادغام شده است، در زمان بازی‌های فوتبال یورو ۲۰۱۶، کمپینی به نام پنالتی” را برگزار کرد. در این کمپین، بازی‌های مختلفی داشت که در ۳ مرحله انجام می‌شد و شرکت‌کنندگان براساس امتیازاتی که دریافت می‌کردند، رده‌بندی می‌شدند و جایزه دریافت می‌کردند. همچنین، این شرکت گیمیفیکیشن‌های زیادی مانند “مارپله” و “سنگ کاغذ قیچی” را نیز اجرا کرده است.

انواع کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار

جمع بندی :

 

گیمیفیکیشن به معنای استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای بازی برای رسیدن به اهداف مختلف در دنیای غیربازی است. می‌توانید از این تکنیک در همه زمینه‌ها استفاده کنید و نتایج خوبی به دست آورید. گیمیفیکیشن در بازاریابی، فعالیت‌های اجتماعی، افزایش فروش و… کاربرد دارد و حتی در آموزش نیز می‌تواند مفید باشد. در بازاریابی، می‌توانید با استفاده از گیمیفیکیشن، داستان برند خود را بسازید، مخاطبان خود را بهتر بشناسید و پیام‌های اختصاصی برای آن‌ها ارسال کنید تا در نهایت مشتریان وفاداری برای خود ایجاد کنید. برای موفقیت در طراحی گیمیفیکیشن، بهتر است نوآوری و خلاقیت داشته باشید و به دنبال چیزهای پیچیده نباشید.

منبع :mrdesigning 

دسته بندی ها

از راه های زیر با ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.