akologo
افزایش مشارکت کارکنان در محل کار

افزایش مشارکت کارکنان در محل کار

افزایش مشارکت کارکنان در محل کار :در صورتی که بعضی از کارمندان شما با مشکلاتی مثل کمبود آب روبرو شوند، نباید این امر بر مشارکت آنها در اهداف شرکت تأثیر منفی داشته باشد. با این حال، شما باید به سطح تعامل تیم خود توجه کنید و به دنبال راه هایی برای بهبود مشارکت کارکنان در محل کار باشید. با توجه به نیازها و انگیزه های هر کارمند، می‌توانید راهکارهای مختلفی برای بهبود شرایط کاری آنها پیدا کنید. در اینجا چند راهکار برای افزایش مشارکت کارکنان در محل کار برای شما قابل استفاده است.

افزایش مشارکت کارکنان با ساعات کاری منعطف 

یکی از روش‌هایی که می‌تواند به افزایش مشارکت کارکنان در محل کار کمک کند، این است که به کارمندان اجازه داده شود برنامه کاری یا محل کار خود را با توجه به نیازهایشان تنظیم کنند. این باعث می‌شود که کارکنان خودشان راحت‌تر حس کنند و بهتر و خلاق‌تر کار کنند. در واقع، زمانی که ساعات کاری منعطف باشد، افراد در محل کار  راحت‌تر، خوشحال‌تر و فعال‌تر هستند و بهتر می‌توانند به اهداف کاری خود برسند.

ایجاد تغییرات مثبت در جامعه

کمک به دیگران، به خصوص افراد مسن، باعث احساس خوبی برای خودتان می‌شود و نشان از این می‌دهد که شما می‌توانید به جامعه کمک کنید.

کارفرمایان باید از موسسات خیریه حمایت کنند و کارمندان خود را تشویق کنند که در پروژه های داوطلبانه شرکت کنند. کمک به دیگران آموزش می دهد که شرکت فقط به دنبال کسب درآمد نیست، بلکه به ایجاد تغییر در جامعه نیز علاقه دارد.

با همکاری و تلاش تیمی، می توانیم تغییرات مثبتی را در جهان ایجاد کنیم. بیایید با هم، شروع به ایجاد تغییر در جهان کنیم.

ارتباط صمیمانه با کارکنان

باید به یاد داشت که در یک محیط کار، ارتباط خوب و صمیمانه بین کارکنان و مدیران باعث ایجاد اعتماد و همکاری می شود. به عنوان کارفرما، باید سعی کنید تا رابطه ای قوی و قابل اعتماد با کارکنانتان داشته باشید و بهترین محیط کار را برای آن‌ها فراهم کنید.

وقتی کارکنان می فهمند که محیط کارشان دوستانه و صادقانه است، دیگر نیازی به پنهان کردن چیزی از دیگران نمی‌باشد و همیشه رفتار صادقانه و درستی خواهند داشت.

 

 

 

افزایش مشارکت کارکنان

 

 

تشویق کارکنان به استراحت در محیط کار

یکی از راه‌هایی که می‌توانید به کارمندان خود کمک کنید، این است که آن‌ها را تشویق کنید که هر ۵ دقیقه پشت میز خود را ترک کرده و کمی ورزش کنند. آن‌ها می‌توانند از بازی‌های آنلاین استفاده کنند یا یک فنجان قهوه خوب بنوشند. این کمک می‌کند که ذهنشان از کار خارج شود و برای استرس زدایی کمی به آن‌ها کمک می‌کند. همچنین از برنامه‌هایی که یادآور استراحت هستند، می‌توانید استفاده کنید و به کارمندان یادآوری کنید که هر چند وقت یکبار باید استراحت کنند. این کمک می‌کند که کارمندان شما تمرکز بهتری داشته باشند و به نتیجه‌گیری بهتری برسند.

درخواست بازخورد

یکی از راه‌های افزایش مشارکت کارکنان در محل کار، درخواست بازخورد از آنها است. برای این کار، بهتر است که از کارکنان خود درباره یک پیشنهاد خاص یا یک مفهوم طراحی، نظر بخواهید. این کار باعث می‌شود که کارکنان احساس کنند که نظر آنها مهم است و در تصمیم‌گیری‌های شرکت دخالت دارند. به علاوه، با این کار شاید ایده‌های جدید و خلاقانه‌ای برای بهبود عملکرد شرکت به دست آید.

 

 

افزایش مشارکت کارکنان در محل کار

 

 

 

برگزاری جلسات هفتگی با همکاران

 برگزاری جلسات هفتگی با همکاران، راه عالی برای ارتباط بیشتر و افزایش شادی و خلاقیت در کار است. این کار به شما کمک می‌کند که با همکارانتان بیشتر آشنا شوید و کار خود را بهبود ببخشید. البته لازم نیست هر هفته مهمانی بزرگ برگزار کنید، می‌توانید با یک جلسه ساده ناهار یا شام در محل کار یا در جایی دیگر، بعد از هفته‌ی پرمشغله‌ کمی استراحت کنید.

 

شفاف سازی اهداف و مسئولیت ها

هر عضو در یک شرکت دارای اهداف و مسئولیت‌هایی است که باید برای رسیدن به آنها تلاش کند. اگر مشخص نباشد که هدف و مسئولیت هر عضو چیست، کارکنان ممکن است گیج شوند. اگر می‌خواهید همکاری کارکنان در شرکت خود را افزایش دهید، باید اهداف و مسئولیت‌هایشان را به وضوح بیان کنید.

همچنین، ممکن است کارکنان هنگام تلاش برای رسیدن به اهداف خود، به علت عدم حمایت و رهبری  و یا به دلیل نداشتن اعتماد بنفس کافی نسبت به خودشان خسته شوند. یک رهبر خوب به کارکنان، هنگام تعیین اهداف و رفع مشکلاتشان کمک می‌کند.

در صنعت رستوران، مدیریت نقش مهمی در تعامل با مشتریان دارد. مثلا در رستوران، باید کارکنان را به شکلی آماده کرد که بتوانند خدمات عالی به مشتریان ارائه دهند.

در دنیای امروز، بیشتر افراد برای پیشرفت حرفه‌ای خود، آموزش می‌ببینند. بهتر است که به کارکنانتان اجازه دهید در کارگاه‌ها و کنفرانس‌ها شرکت کنند تا بتوانند تخصص خود را گسترش دهند و بهترین خدمات را به شرکت ارائه دهند.

محیطی زیبا فراهم کنید

روزانه به محل کار رفتن برای بعضی افراد خسته کننده است، و اگر محیط کار به خوبی طراحی نشود، تجربه ای نامطلوب خواهد بود. بنابراین، کارفرمایان باید سعی کنند تا با ایجاد یک محیط کاری مناسب و آرامش بخش، شرکت خود را بهتر معرفی کنند. بهتر است ابتدا به تعمیر نقاط تیره در محل کار و همچنین تهویه مطبوع توجه کنید. بهبود محیط کار باعث افزایش مشارکت کارکنان خواهد شد.

رعایت توازن میان زندگی شخصی و کاری

باید به کارکنانتان بگویید که باید زندگی شخصی و کاری خود را با هم ترکیب کنند. این کار، باعث می‌شود که کارکنانتان کسل نشوند. برای این کار، شما باید مسئولیت‌های کاری آنها را پیدا کنید و راه‌هایی ارائه دهید تا بتوانند تعادل مناسبی بین کار و زندگی شخصی داشته باشند.

همچنین، باید محیطی در محل کار ایجاد کنید که کارکنانتان احساس ارزشمندی کنند و حس رفاقت و همکاری با هم برقرار شود.

کارمندان خود را راهنمایی کنید

برای افزایش مشارکت کارکنان در محل کار، یکی از راه‌های موثر آموزش دادن و راهنمایی کارکنان است. به عنوان مدیر، باید در خدمت کارکنان خود باشید و زمان و تلاش لازم را برای راهنمایی آن‌ها به خرج دهید.

گاهی اوقات مدیران به دلیل مشغله زیاد، به کمک کردن کارکنان خود اهمیت نمی‌دهند.شما باید همیشه به دنبال کمک کردن به کارکنان خود باشید. به عنوان یک الگوی خوب برای کارکنان دیگر، شما باید به کسانی که با مشکلاتی روبرو هستند کمک کنید، هر چند که خودتان هم مشغول کار باشید. اگر مشاهده کنید که کارکنانی با مشکلاتی روبرو هستند یا به کمک شما نیاز دارند، حتماً به آن‌ها کمک کنید.

تشویق به همکاری

همکاری در هر کسب و کاری بسیار مهم است. با همکاری، ایده‌ها بهتر شده و کارکنان می‌توانند با همکاری بهبود کارایی و کاهش هزینه شرکت را تجربه کنند. کار مشترک، فضای کار شادتر و محیطی جذاب‌تر را به وجود می‌آورد و به عنوان محیطی آموزشی برای کارکنان شما نیز می‌تواند مفید باشد. با همکاری، کارکنان شما چیزهای جدید یاد می‌گیرند و پیشرفت می‌کنند و در کل، تیمی قدرتمند تر و پیوسته با هم در حال پیشرفت هستند.

قدردانی از کارکنان

یکی از راه‌های بهبود محیط کار، تشکر از کارکنان است. بسیاری از شرکت‌ها فقط بر روی جذب مشتری و سودآوری تمرکز دارند و این باعث می‌شود که کارکنان احساس بی‌ارزشی کنند. شاید به نظر برسد که گفتن “متشکرم” کافیست، اما در واقع قدردانی از کارکنان از اهمیت بسیاری برخوردار است و می‌تواند باعث افزایش انگیزه و بهره‌وری کارکنان شود. بنابراین، مدیران باید برای قدردانی از کارکنان خود وقت بگذارند. این کار همچنین می‌تواند بهبود روابط کاری و افزایش اعتماد را به دنبال داشته باشد.

 

 

افزایش مشارکت کارکنان در محل کار

 

 

 

ایجاد روابط دوستانه و معتبر

یکی از راه‌های موثر برای بهبود محیط کار، تقویت روابط دوستانه و معتبر با همکاران است. هر فردی دارای خصوصیات منحصر به فردی است و بنابراین تفاوت‌های زیادی در اخلاق کاری، خدمات مشتری و استعداد وجود دارد. بنابراین به عنوان مدیر، باید نیازهای و الگوهای کارکنان خود را درک کنید و برای جذب آنها تلاش کنید. یکی از خطاهای شایع در مدیریت، بی‌توجهی به نیازهای کارکنان است. با این حال، اگر با کارکنان خود رابطه مثبت و دوستانه داشته باشید، آنها احتمالاً بهره وری بیشتری خواهند داشت، زیرا می‌دانند که مدیریت به آنها اهمیت می‌دهد.

صداقت را ترویج کنید

اگر به دنبال موفقیت در کسب و کار هستید، باید صادق باشید، به خصوص در محیط کار. این روش برای جذب و نگه‌داشت کارکنان شما نیز مفید است. زمانی که کارکنان می‌فهمند که می‌توانند بدون ترس از عواقب، حقیقت را بگویند، مشکلات را قبل از بزرگ شدن حل می‌کنند. یادآوری می‌شود که باید از به اشتراک گذاشتن خطاهای خود با همکاران نترسید، زیرا می‌تواند به پیشرفت فردی و سازمانی کمک کند. توصیه می‌شود که در محیط کار، محیطی درست را ایجاد کنید تا کارکنان متعهد به شغل خود باشند و در صحبت کردن با یکدیگر، صادق باشند.

جمع بندی :

برای افزایش مشارکت کارکنان در محل کار، راه حلی خاص وجود ندارد. به سادگی می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار نظرسنجی آنلاین، از کارکنان خود بپرسید که چه چیزی باید بهبود یابد و یا چه تغییراتی لازم است تا زمانشان در محل کار مفیدتر و پربارتر باشد. شاید این راه‌حل ساده به نظر بیاید، اما می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات را بهبود بخشید و کارکنانتان را بهتر نگه دارید.

 

منبع : inside.6q.io

دسته بندی ها

از راه های زیر با ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار شما

با پر کردن پرسشنامه ذیل از وضعیت موجود در کسب و کارتان مطلع شوید.